Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
Ha a hírlevélen túl is követnétek az online posztjaimat, akkor ez itt a Facebook írói oldalam, és hektikusan az Instagramon és a Threadsen is előfordulok.
Ha esetleg nem olvastál még tőlem, vagy csak nem mindent, itt egy gyorstalpaló segédlet “melyik regényedet olvassam” címmel.
#Rendezvények, találkozások
Június 12. Business Fest, AI-beszélgetés
9:50-10:20 - Sci-fi és valóság - összekapcsolt elmék, azaz jövőkutató és sci-fi író a jövőről. A jövőkutató az általam nagyra becsült Rab Árpád lesz, a moderátor pedig Kántor Endre, a Millásreggeli szerkesztő/műsorvezetője
Június 13. - Szegedi Könyvhét, Dugonics tér
11:15 - Jósolnak-e a sci-fi írók (beszélgetés, kérdez: Szabó István Zoltán - Steve)
13:00-tól dedikálás a Líra Könyv Zrt. Fókusz Könyváruház sátránál
#Beszélgessünk az AI-ról - 1. Hogyan használd az AI-appokat
Az AI vagy MI (egyre inkább úgy tűnik, hogy az AI név fog a köznapi életben elterjedni), azaz a mesterséges intelligencia napjaink legfontosabb témája. 2008-ban írtam az Isten gépei című regényemet (jelenleg csak e-könyvben kapható, a papírverzió 2. kiadása is régen elfogyott már, max. antikváriumokban fellelhető), amiben egy végletekig felgyorsult technológiai fejlődést mutattam be, mesterséges intelligenciákkal és egyre vadabb technológiákkal, amelyeket már felfogni is képtelenség). Ez akkor sci-fi volt, most viszont lehet, hogy elkezdjük mindezt egyre jobban mi is érezni magunk körül.
Ez az AI azonban nem az az AI, amiről számtalan sci-fiben olvashattunk, semennyire nem intelligens, ellenben nagyon jól ki tudja számítani, milyen választ kell adnia a kérdésekre, és simán átmegy a Turing-teszten is. Értelmesnek tűnik, de messze nem az. Még. Ettől függetlenül elképesztően hasznos, és rengeteg ellentmondás, etikai, jogi aggály is kering a modellek betanítás mögött, de erről majd legközelebb.
Azonban egy valami nagyon fontos az AI kapcsán: olyan gyorsan fogja megváltoztatni a világot, mint soha semmi előtte (az internet jó 30 év alatt, az okos-telefonok kb. 15 év alatt alakították át alapjaiban a világot, na az AI-nak ennél jóval kevesebb időre lesz szüksége). Azt nem tudni, hogy milyen módon - ez főleg rajtunk, embereken múlik, és tiltakozhatunk, dughatjuk homokba a fejünket, ettől még olyan, mint egy gyorsvonat, ami már elindult, és még van esélyünk felszállni rá - viszont egy idő után már nem lesz.
Két szót tartok nagyon fontosnak a téma kapcsán:
ALKALMAZKODÁS és TANULÁS.
Alkalmazkodás, mert hozzá kell szoknunk, hogy ami tegnap vagy évtizedeken át megszokott volt, az alapjaiban fog megváltozni, és nagyon fontos, hogy ezekhez a változásokhoz alkalmazkodjunk.
Ez pedig egy módon megy: tanulással. Életkortól függetlenül muszáj lépést tartani, különben lemaradunk, és az valószínűleg nem egy kellemes élethelyzet, amikor az ember elkezdi nem érteni az őt körülvevő világot.
Elsőként ajánlom nektek Andrej Karpathy-t, aki egy szlovák-kanadai informatikus, korábban a Tesla mesterséges intelligencia és Autopilot Vision igazgatója volt, ezen felül társalapítója volt az OpenAI-nak is, ahol a mélytanulásra és a számítógépes látásra specializálódott.
Karpathynak van egy youtube csatornája, én is még csak ismerkedem vele, mert rengeteg információ található rajta, de elsőként az alábbi videóját ajánlom, amelyben saját leírása szerint: “a Nagy Nyelvi Modellek (LLM) és a kapcsolódó funkciók egyre bővülő listája példavezérelt, gyakorlati áttekintése. Ebben a gyakorlatiasabb folytatásban bemutatom, milyen sokféle módon használom az LLM-eket a saját életemben.”
Nagyon érdekes videó, egyrészt érthetően elmagyarázza, hogyan működnek ezek a nyelvi modellek, másrészt bevezet a hatékony, értő használat rejtelmeibe. És ki más lenne erre alkalmasabb, mint aki dolgozott ilyennel.
Szokás szerint angolul van, de magyarul feliratozható, és így is érthető.
És ha van a fentin túl még további 3,5 órátok:) - nekem még nem volt, de lesz! -, akkor egyfajta alapozásként ezt is érdemes megnézni. Olyan tudást, információkat ad át a srác néhány órában - teljesen ingyen! -, és olyan egyszerűen érthető módon, amit nagy eséllyel sehol máshol nem fogtok megkapni.
#30% kedvezmény a Felfalt kozmoszra június 15-ig!
Itt a soha vissza nem térő alkalom (viccelek, nyilván lesz még ilyen), hogy ha még nem olvastad, vagy nem ajándékoztad legalább egy ismerősnek a legutóbbi, Zsoldos Péter-díjas regényemet, akkor a Bookline-on vagy a Libri.hu-n most kedvezményesen megrendelhető!;)
Markovics Botond - Felfalt kozmosz a Bookline-on
És a Libri.hu-n egy ugyanilyen 30%-os akció van:
#Star Wars - Andor 2. évad vendégkritikám a Sorozatjunkien
Andor kritika - egy titkos, új Star Wars-trilógia
#Több sci-fit olvasnék
Egészen kevés, kedvemre való sci-fi regény jelenik meg manapság magyarul, de ugyanakkor az angol nyelvű sci-fi kiadás is érezhető válságban van, sőt, kicsit úgy érzem, hogy mintha sok amerikai kiadó is megpróbál a könnyebb, trendibb, gyorsabb sikereket produkáló irányba elkanyarodni, ahol gyorsan lehet több olvasót találni. Illetve nagyobb hájpot.
Közben pedig tele vagyunk jó sci-fi filmekkel, sorozatokkal, és éppen olyan klasszikusok kapnak mozgóképes adaptációt, mint a Dűne, az Alapítvány, és kortárs sci-fi regényekből is egyre több sorozat, film készül, lásd pl. A háromtest-probléma, Sötét anyag, Mickey17, Siló, stb.
Az egyik fő akadály talán az, hogy sci-fi (és a fantasy) olvasók nagy általánosságban sokkal kevesebbet posztolnak a kedvenceikről, kevesebbet beszélnek is a közösségi médiában azokról a könyvekről, amiket olvasnak, amik tetszenek nekik. Ami egyébként teljesen normális, viszont mégis, manapság ez azt jelenti, hogy a könyvpiaci szereplők számára így kevésbé látható ez a közönség, ahogy az igényük és vásárló erejük sem. Emiatt a kiadók elkezdenek kevesebb sci-fit kiadni. Az olvasók egyre nehezebben találnak új, izgalmas megjelenéseket, amelyek nélkül sokan idővel el is fordulnak a sci-fi olvasástól. Ördögi kör ez.
Részben egyébként ezért is készül ez a hírlevél, igyekszem minél többet mesélni azokról a regényekről, amiket szeretek, és újdonságokról, amiket találok, hátha nektek is kedvet csinálok némelyikhez. Mert az viszont egyértelmű, hogy rengetegen vagyunk, akik szeretjük a science fictiont.:)
#Könyvheti bevásárlólista
És ha már könyvmegjelenések! Itt a könyvhét (június 12 és 15 között - Budapesten a Vörösmarty téren), és a fentiektől függetlenül most azért egészen elégedett vagyok a kínálattal.
Ez itt az én könyvheti sci-fi és fantasy bevásárlólistám: új megjelenések, amiket mindenképpen el akarok olvasni.
James S. A. Corey: Az istenek kegyéből (sci-fi, Fumax)→ A Corey név alatti szerzőpáros (Daniel Abraham és Ty Franck) új sci-fi trilógiája. Leigázott Föld, idegen fajok, szolgasorba süllyedt emberiség, nagyon bízom egy eredeti, ötletes, izgalmas űroperában.
M. R. Carey: Világok visszhangja (sci-fi, Fumax)→A tavaly megjelent, multiverzumos A végtelenség kapuja regény folytatása és befejezése, amiben számtalan párhuzamos Föld-változat vív egy dimenziók közti háborút. Az első részt szerettem, remélem, ez is tetszik majd.
James Islington: A sokaság akarata (fantasy?, Agave)→fantasy regény sci-fis borítóval:). Érdekes a világ és a fülszöveg is: a rendszer ellen lázadó, alulról érkező hős egy különös állami Akadémián belül küzdi fel magát, hogy közben a világ sorsát befolyásoló titkok után nyomozzon.
Lev Grossman: Fényes kard (fantasy, Agave)→ Grossman A varázslók-trilógia után egy egészen érdekes Arthur-királyos fantasyvel tér vissza. Ugyan az Arthur-mondakör már lerágott csontnak tűnik, de Grossman pont az, aki szerintem tud itt még újat, meghökkentőt mondani. (Már megjelent!)
Brandon Sanderson: Ködszerzet-trilógia 10 éves kiadás (fantasy, Delta Vision)→ezer éve akarok Sandersont olvasni, mert oda-vissza végighallgattam már az írástechnikai előadásait, interjúit, ugyanis rendkívül szórakoztatóan tud beszélni bármiről. És sikerült is elolvasnom a Ködszerzet-trilógia első kötetét. A könyv kölcsönben volt, és mivel egészen tetszett, és tervezem beszerzi a teljes trilógiát.
Plusz van némi elmaradásom az elmúlt hónapok megjelenései kapcsán, így be akarom még szerezni pl. John Scalzi: Csak a Hold az égen és Suzanne Collins új Éhezők viadala regényét is, Az aratás hajnalát.
#Menő sci-fi ötletek 9. - Amikor az egész emberiség elalszik
A science fiction számomra egy egészen egyedi “jelenség” az irodalmon belül, ugyanis az irodalmi megfontolásokon túl tele van elképesztő ötletekkel, elméletekkel, futurológiával, tudománnyal, amit így együtt szerintem nem is igazán tud senki igazán értékelni az olvasókon túl.
Korábbi témák közt szerepelt már a Beszélő kutyák, a Teleportáció, a Kupolavárosok, időfelügyelő szervezetek, az intelligens növények, másfajta fizika, hatalmas, rejtélyes objektumok (BDO-k), a Jövőbelátók, és most jöjjön az:
Amikor az egész emberiség elalszik
Ezzel az ötlettel először Sir Athur Conan Doyle Méregövezet című kisregényében találkoztam, még gyerekkoromban, a Robur magazinban, amit ráadásul Zórád Ernő csodás grafikái illusztrálták. A történetben a Föld egy éterfelhőn halad át, amely az egész emberiség pusztulását okozhatja. Challenger professzor felfedezi a veszélyt, és összehívja barátait. A társaság a házban elszigetelve, oxigéntartályokkal felszerelve túléli a halálos gáz átvonulását. A világ odakint kihaltnak tűnik – mindenki, akit ismernek, meghalt. Azonban a történet végén kiderül, hogy a mérgező övezet csak ideiglenesen hatott, és az emberek többsége nem halt meg, hanem csak egyfajta kábulatba esett.
Nemere István Ébredés előtt című sci-fi regényében egy nemzetközi terroristacsoport világméretű vírusjárványt terjeszt el, aminek hatására az egész emberiség egyfajta kómába esik. Kivéve az akció kitervelőit, a kitalált marvíniai diktatúra embereit, akik ezt kihasználva elkezdik összegyűjteni a világ nukleáris fegyvereit, hogy majd ezzel tartsák sakkban a világot. Azonban az első Mars-expedíció nemzetközi űrhajóscsapata a védőoltások és az izolált környezet miatt (már ha jól emlékszem) szintén ébren marad, és szembeszállnak a terroristákkal.
Stephen King-Owen King: Csipkerózsikák című regényében egy közeli/alternatív jövőben a nőket elalvás közben beburkolja egy ismeretlen fehérjehártya, kb. mint egy selyemgubó. Ha a Csipkerózsikákként alvó nőket felébresztik, vagy megsérül a gubójuk, akkor állatiasan vadak és erőszakosak lesznek. Alvás közben viszont egy másik, a miénknél jobb világba jutnak, ahol harmónia uralkodik, és szinte nincsenek konfliktusok.
Adrian Barnes: Álmatlanok című regénye a fenti toposz ellentéte, ugyanis az emberiség túlnyomó része elveszíti az alvás képességét. Az alvás hiánya pedig napokon belül súlyos pszichés és fizikai leépülést okoz. Az emberek zöme napokon belül őrületbe süllyed. A társadalmi rend összeomlik, a városokban őrjöngő, haldokló zombiszerű tömegek kóborolnak.
Peter F. Hamilton: Salvation-trilógiája (sajnos egyelőre csak angolul) egy kicsit másképp áll a témához, méghozzá az olyix faj révén, akiknek az a célja/hite, hogy az idő és az univerzum végéig utazzanak, és ott majd találkozzanak istennel. Aki el akarja olvasni a trilógiát, itt hagyja is abba, mert az első könyv végén derül ki, hogy a kedves olyixek nem egészen békések, és nemcsak maguk szeretnének eljutni a történelem végéhez és istenhez, de minden értelmes fajt is magukkal akarnak vinni valamiféle vallási megszállottságból kifolyólag.
Ezért, miután kezdetben az emberekkel barátságos kereskedelmi kapcsolatot létesítenek, egyszer csak megkezdik a Földön élők begyűjtését is: az embereket nagy tömegben paralizálják, majd kómában tartva begyűjtik, elhurcolják, és így akarják végighurcolni az univerzum végéig, más fajokkal egyetemben.
És a végére, kicsit kapcsolódva A poszthumán döntés című regényem is, amelyben a Földet a 23. században az úgynevezett Ötnapos-háború alapjaiban rázta meg, számos ország lakhatatlanná vált, a világgazdaság összeomlott, éhínség sújtott, és a kilátástalanság elől a legtöbben hibernációba menekültek, és így várnak arra, hogy egy csillaghajó valamelyik kolóniára vigye őket. amely kolóniák egyáltalán nincsenek felkészülve a lakosság többszörösét kitevő hibernált menekültek fogadására. És itt kezdődik csak a történet a Tau Ceti egy lakhatóvá tett bolygóján.
#Mit olvastam, néztem
Mivel a regényt befejeztem, most csak szabadon jegyzetelgetek a következő sztorihoz, és végre van időm olvasni!
Alastair Reynolds az a science fiction író, aki manapság szerintem a legközelebb áll az Asimov, Lem, Clarke és a régi nagyok szellemiségéhez, és közben olyan friss ötletekkel van tele, amit kevés kortárs szerzőtől olvastam. Én most nekiugrottam A Jelenések tere ciklusának, és épp a 3. regényt olvasom (Absolution Gap, továbbra is elképesztő, simán lehet, hogy ez a regény is felfér a kedvenc sci-fi regényeim listájára majd. Sajnos magyarul csak az első kötet, A Jelenések tere olvasható, na meg a másik kedvencem, a Napok háza (plusz egy trilógia, a Kék emlékezetű Föld, de azzal még nem tudtam megbarátkozni.) Az biztos, hogy a Jelenések tere az egyik legeredetibb sci-fi univerzum az utóbbi két és fél évtizedből.
Murderbot (Apple tv+, sorozat): Egészen szórakoztató sci-fi sorozat, 25 perces epizódokkal. A könyvsorozatból az első kötet valamiért nem jött be, de még gondolkodom, hogy folytatom, a sorozat viszont egészen vicces eddig.
És amiket a következő hetekben várok, ugyanis a nyár tele lesz sci-fi sorozatokkal.
Alapítvány 3. évad: a mai napig nem tudom, mit gondoljak erről az Alapítány-adaptációról. Szinte felismerhetetlenségig átírták, ami nem baj, mert eredeti formában szerintem nem is működött volna, néha egészen jó dolgok vannak benne, néha meg nem. Mindenesetre nézem folyamatosan, ez talán jelent valamit. A 3. évad július 11-től érkezik az Apple tv+-ra:
Alien: Earth (sorozat): Amikor először halottam az Alien: Earth sorozatról, nem tudtam hova tenni. Mit keresnének alienek a Földön 2120-ban, két évvel az eredeti Alien - A nyolcadik utas a halál film előtt? Mit erőszakolnak megint bele ebbe a sztoriba. De most kijött végre egy teljes előzetes, és így már egészen izgalmas a koncepció. (Augusztus 12-én érkezik!)
És végezetül, itt a július 17-én érkező Star Trek: Strange New Worlds (sorozat), az új előzetes felidézte, mennyire szórakoztató is ez a Trek-sorozat, és mennyire csodálatos a legénység közti kémia - sőt, talán az egyik legjobb az összes eddigi Star Trek közül.
#Ez is érdekelhet a korábbi hírlevelekből
2025 áprilisi hírlevél - Hírek az új regényről | Tavaszi, nyár eleji sci-fi könyv- és képregény megjelenések | Menő sci-fi ötletek: A jövőbelátók | Jönnek a robotok | Beszélgetések, találkozások júniusban | Brandon Sanderson-interjú és sok minden más
A Felfalt kozmosz, avagy egy négyszer elkezdett regény története - A legutóbbi sci-fi regényem háttere és születése | hírlevél #16 - extra
2025 márciusi hírlevél - közelgő sci-fi sorozatok | Utazás az univerzum végéig | A legjobb űrben játszódó sci-fi sorozatok, ami nem Star Trek | Nők a világűrben | Menő sci-fi ötletek: nagy, rejtélyes objektumok (BDO-k) | Podcast sorozat sci-fi/fantasy írókkal | 10 perces időgép!
Markovics Botond sci-fi hírlevele - 'Életjáték' novella - ingyenesen olvasható sci-fi novellám 2018-ból, témája az online zaklatás, na meg egy kicsit eljátszottam egy jövőbeli iskolarendszer gondolatával is.
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett, ajánld másoknak is!
"Az Istenek kegyéből"-ben nem a Föld a leigázott, de nem spoilerezek ;) Szerintem jó alap egy nagyívű sorozathoz, de önmagában is megáll.
MI - Érdekes egyébként ez az AI/MI dolog. Legalábbis az, hogy a tippre már 20-30 éve elterjedt és magyarul logikus MI betűszót felülírja a rengeteg, könnyen elérhető angol nyelvű tartalom, és az ezzel járó anglománia miatt az angol változat. Bevallom, nekem ez nagyon nem tetszik, és csak annyit tehetek ellene, hogy következetesen ragaszkodni fogok az MI-hez, ahogy például most is.
Egy 3,5 órás videót biztos nem fogok megnézni róla, de ha ki akarnám forgatni ezt az egészet, akkor azt írnám lehet megkérek egy MI-t, hogy foglalja össze a videó tartalmát tíz mondatban :)
Sci-fi könyvek - online szinte sosem szoktam reklámozni mit olvastam, bár esetemben ez független attól, hogy sci-fi-e vagy sem. Egyébként még egy korábbi hírleveled miatt épp a Pandóra csillagát olvasom, de még arra sem vettem a fáradságot, hogy az ezeréves moly profilomat frissítsem ezzel. Mit tapasztalsz, molyon sem aktívak a sci-fi regények alatt az emberek? Kevés rajtuk az értékelés?