Karácsonyi sci-fi könyv/képregény ajánló - 2024 | Markovics Botond sci-fi hírlevele #21
Júniusban készítettem egy Könyvheti sci-fi könyvajánló hírlevelet, és mivel rengetegen olvastátok, úgy gondoltan, a karácsonyi ajándékvásárlás előtt talán még hasznosabb lehet egy hasonló ajánló. Ezért alább összeszedtem még néhány, főként az év második felében megjelent sci-fi (meg néhány fantasy) könyvet, olyanokat, amelyek engem is érdekelnek, ezeket ajánlom most, hátha számotokra is szimpatikus lesz közülük néhány.
Mint mindig, ez most is egy személyesebb ajánló, és ezeken túl is rengeteg izgalmas sci-fi/fantasy könyv és képregény jelent még meg, amiből lehet válogatni, és ajánlom az év első feléből szemezgető, fent linkelt listát is, további izgalmas címekért.
Különleges díszkiadások
J. R. R. Tolkien: A gyűrűk ura - bőrkötéses, arany élfestett díszkiadás (Európa kiadó)
A gyűrűk urát senkinek nem kell szerintem bemutatni, a legújabb, egykötetes, gyönyörű kiadás pedig igazán méltó a tartalomhoz. Finoman szólva sem olcsó (én akciósan csíptem el Anitának ajándékba;)), de mégiscsak a fantasy zsáner szilszakállú nagyapjáról beszélünk, itt aztán valóban indokolt az élfestés és a bőrkötés.
(Esetleg a Dűnéből nem lehetne valami hasonló?;))
Dan Simmons: Hyperion és Endymion díszdobozos kiadás (Agave kiadó)
Ezek az év első felében, illetve tavaly jelentek meg az Agave kiadónál. A Hyperion lett az első a nemrégi, kedvenc sci-fi regényeim listáján, szóval, sci-fi olvasóknak kötelező regényfolyam (az első két kötet, a Hyperion és Hyperion bukása mindenképpen), méghozzá a minőségi tartalomhoz méltó díszdobozos kiadásban.
Sci-fi könyvek
Az év magyar sci-fi és fantasy novellái - 2024, antológia (Gabo kiadó)
Az első, 2018-as antológiában még szerepelt egy novellám, csak sajnos én nem vagyok novellista, így azóta sem sikerült újra bármit is küldenem a pályázatra. Ez már a hetedik, éves sci-fi/fantasy novellaválogatás, csupa fantasy és sci-fi novella magyar szerzőktől, mindenkinek.
John Scalzi: Az irányító (Agave)
Ha önfeledt, sci-fis szórakozásra és kikapcsolódásra vágysz, akkor John Scalzi név egyben garanciális pecsét is a könyvborítón. (Vének háborúja, Állati gonosz, A Kaidzsú Állatvédő Társaság).
Scalzi legújabb kötetében egy alternatív jelenben járunk, ahol majdnem lehetetlenné válik gyilkosságokat elkövetni, az áldozatok ugyanis 1000 esetből 999-szer visszatérnek az élők közé. Hogy hogyan? Senki nem tudja.
Az irányító három kisregénye ebben a világban játszódik, visszatérő szereplőkkel, noir krimi és sci-fi keverékével, az írótól megszokott könnyed hangnemben helyez radikálisan új megvilágításba hétköznapi helyzeteket, tálal izgalmas történeteket és gondolkodtat el életről és halálról, méltóságról és erkölcsről, erényekről és bűnökről.
Octavia E. Butler: Rokonság (Agave)
Butlert nagyon szeretem, eddig minden, amit olvastam tőle, komplex, egyedi élményként maradt velem. Ez a könyve is meg van már, csak arra vár, hogy nekikezdjek.
A Rokonság eredetileg 1979-ben jelent meg, és a fülszöveg szerint érzékenyen és eredeti módon vizsgálja a faji és nemi alapú identitás témáit. A könyv mára sem veszített az értékéből, így méltán tartják a science fiction egyik meghatározó művének. (Butler egy másik regénye, A magvető példázata is sokkal aktuálisabbá vált sajnos ma, mint amikor a ‘90-es években először megjelent.)
Sci-fi képregények magyarul
Jodorowsky - Jimenez: Metabárók 2. (Magnum Opus, 2024 - már két kötet kapható a négyből)
Alejandro Jodorowsky a 70-es években majdnem leforgatta a saját Dűne-film lázálmát, de aztán ebből nem lett semmi, azonban a rengeteg ötletet, gondolatot nem hagyta veszni, és ebből született meg a Metabárók univerzum. Egészen sok alsorozat tartozik ide, pl. a már magyarul megjelent Incal is, de most az alapmű, a Metabárók is lassan teljessé válik. A négy, egyenként 100 oldalas képregény egy művészeti album szépségével meséli el a Metabáró-dinasztiák hatalmas léptékű, drámai, kegyetlen és egyben nagyon fura és történetét. Végre megjelent a 2. kötet is, és reméljük, hamar jön a maradék kettő is.
Kirkman-Walker-Oatley: Invincible - Legyőzhetetlen (Invincible) (Szukits kiadó, az első kötet már megjelent, összesen 12 kötetes a sorozat)
Itt írtam, vagy inkább lelkesedtem róla hosszan, szerintem a legjobb szuperhős képregény, csodálatos utazás földön, égen, űrben, dimenziók közt az ifjú Markkal, a legyőzhetetlen szuperhőssel, aki megpróbálja megvédeni a Földet és szeretteit szupergonoszoktól, idegen inváziótól, és galaktikus szuperlényektől, meg ami még szembejön. A kiadótól lehet megrendelni az első kötetet, de hamarosan jön a többi is.
N. K. Jemisin: Távolűr (Gabo, 2024 - megjelent, önálló kötet)
N. K. Jemisin Az ötödik évszak (A megtört föld trilógia) sokszoros díjazott írónője sci-fi képregényt írt, de még milyet. Részben egy DC - Zöld Lámpásost, de közben megy egy egészen különleges 26. századi űroperát. Már megvan, karácsony alatt tervezem elolvasni, és remélem, tényleg olyan jó, mint amilyen a híre.
Mark Millar: Superman - Vörös hős (Gabo kiadó)
Mi lenne, ha Superman a Szovjetunióban ért volna földet, ott nevelkedik, és ott válik hőssé. Mark Millar (többek közt a Ha/ver és más remek képregények írója) egészen egyedi módon értelmezi újra a Superman-mítoszt. Ezer éve el akarom olvasni angolul, nagyon örülök, hogy most már van belőle magyar kiadás is.
Mangák magyarul
Yukito Kishiro: Alita, a harc angyala (Fumax, 2024, az első kötet már kapható, a következő januárban érkezik - összesen 9 kötet)
Daisuke Ido, a kiberdoktor ebből a szemétből kukáz ki egy különös kiborg torzót, hazaviszi, és újraéleszti, és megajándékozza egy új, kibernetikus testtel. Ő Alita, az emlékeit vesztett kiborg, egy emberi agy köré épített robot fej/test kombinációja, aki aztán megpróbálja megfejteni, kicsoda is ő, honnan származik.
Így indul ez a kilenc kötetes manga, ami mostantól magyarul is olvasható, a Fumax sorban adja majd ki a sorozatot, az első kötetet már be is lehet szerezni, év elején jön a következő.
Itt pedig hosszan írtam arról, hogy én miért szeretem nagyon.
Attack on Titan (Fumax, az első kötet megjelenik 2024. december)
Ez az a manga, amit ezer éve el akarok olvasni, szóval, örülök, hogy magyarul lesz rá végül lehetőségem, most, hogy decemberben a Fumax kiadó jóvoltából magyarul is elérhető. Sokat nem tudok róla, azon túl, hogy jönnek az óriás titánok, akik embert esznek, és a megmaradt emberek falakkal elkerített városállamokban próbálnak túlélni, és harcolni ellenük. Nagyon izgalmas a koncepció, úgyhogy nem is akarok ennél többet tudni.
Idei legszebb beszerzéseim
Idén két híres és monumentális manga sorozat gyűjtésébe vágtam bele, az egyik a kultikus dark fantasy, a Berserk, a másik egy középkori vikinges dráma, a Vinland saga. Sajnos mindkettő csak angolul kapható ebben a formában.
Na, most az egy dolog, hogy fantasztikus-epikus történetek, de emellett bőrkötéses, nagyméretű kiadásban jelennek meg, és elképesztően szépek, pl. a teljes Berserk azonnal a könyvespolcaim középpontja lett. De a Vinland saga is gyűlik, jelenleg öt bőrkötéses gyűjteményes kötet jelent meg, és 3 havonta érkezik a következő.
Tőlem jelenleg kapható könyvek
A Felfalt kozmosz és az Eldobható testek, ami még nagy eséllyel megtalálható a könyvesboltokban. Az Eldobható testek második kiadása azért lassan elfogyóban van, szerencsére a Felfalt kozmosz eleve jóval nagyobb példányszámban került kinyomásra, mert a korábban szokásos darabszám mostanra szintén elfogyott volna.
Talán itt-ott még a Xeno és Isten gépei és más történetek MI-kről is elcsíphető, de ha máshol nem, antikváriumokban mindenképpen.
A Felfalt kozmosz megírásának történetét (egy korábbi hírlevél volt) itt olvashatjátok el.
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_720,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F7e4fd91c-c445-431d-a27f-c50da55eb3fa_940x788.jpeg)
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_720,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F2e94ed4f-5bef-4ce9-acf1-9fabba727ac3_2000x2000.jpeg)
És egyúttal boldog karácsonyt, valamint sok-sok izgalmas könyvet kívánok a fenyőfa alá mindenkinek!
#Ez is érdekelhet a korábbi hírlevelekből
Októberi hírlevél #19: menő sci-fi ötletek: időfelügyelő szervezetek és időrendőrség | Egy újabb kimaradt Felfalt kozmosz jelenet: a szupralabor | Az Alfa Holdbázisról | Filmajánló: A szer - Substance | Novemberi film/sorozatváró, stb.
TOP15 kedvenc science fiction regényem - hírlevél extra
Szeptemberi hírlevél #17: menő sci-fi ötletek: Kupolavárosok | Aktuális könyvajánlók és miket olvastam | Október 17-én Debrecenben lesz velem beszélgetés az októberi Kortárs folyóirat bemutatóján
Ha tetszett, ajánld másoknak is!