Markovics Botond sci-fi hírlevele #11 | 2024. június
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele. Ez egy tiszteletbeli majdnem májusi hírlevél, ugyanis regénybefejezés, majd egy szűk novellahatáridő miatt kicsúsztam a májusból.
#Dedikálás a Könyvhéten
Lesz dedikálásom a Könyvhéten.
Június 15-én, 13 órától, a Vörösmarty téren, az Agave kiadó standjánál várok mindenkit szeretettel.
Bármelyik könyvemet lehet hozni, és közülük az újabbak (Felfalt kozmosz, Eldobható testek és talán a Xenoból még maradt pár példány) korlátozott darabszámban az Agave standon is megvehetők.
Gyertek!
Ez itt az esemény Facebook-linkje!
#Az Eldobható testek új angol kiadásban
Eljött az idő, hogy az Eldobható testek teljes angol nyelvű változata, a Disposable Bodies végső verzióban, egyetlen önálló kötetként is megjelenjen végre az Amazon Kindle store-ban.
Írtam már korábban, hogy Magyarországról minden sokkal nehezebb - ez is. Az, hogy ez a könyv meg tudott jelenni angol nyelven, elsőként egy tetemes fordítási költséget jelentett, egy amerikai írónak ilyen befektetésre sincs szüksége. Az egyetlen előnyöm az a 20+ évnyi írói tapasztalat, plusz az, hogy a könyv itthon már rengeteg pozitív visszajelzést kapott.
Szóval, itt az Amazon link, és ismét abban kérem a segítségeteket, hogy ha van angolul tudó ismerősötök, aki szereti a sci-fit, ajánljátok neki a könyvet, hátha érdekli:
https://www.amazon.com/dp/B0CY4THYMW
Ez pedig a Goodreads könyves közösségi oldal linkje:
https://www.goodreads.com/book/show/214243271-disposable-bodies
A Goodreads és az Amazon azért is fontos, mert ebben az értékelésmániás világban akkor van esély egyáltalán arra, hogy észrevegyék a könyvet, ha már sokan mások észrevették, értékelték.
Ebben nagyon sokat tudtok segíteni, ha van bármelyik helyen profilotok. Ti már talán olvastátok, szerettétek a magyar változatot, ha tehetitek, kérlek, csillagozzátok. Vagy ha szoktatok angol oldalakon kommentelni, és van hozzá kedvetek, írjatok róla pár sort, mert minden egyes vélemény behúzhat egy új olvasót. És köszi előre is mindenkinek.
Ez itt pedig Müller Péter badass borítója a korábbi 3 kötet egyik borítójának felturbózott változataként.
#Befejeztem a regényt 2.0!
Nem gondoltam, hogy ilyen jól fogok haladni, de vannak előnyei is annak, ha 830 ezer karakteres monstrum helyett “csak” 500 ezer karakter hosszú, feszesebb regényt írok, mert mostanra eljutottam addig, hogy most már van egy többször átnézett első változatom, és egészen helyére ugrottak a főbb dolgok a szövegben. (Viszont még rengeteg munka van a szöveggel, mire elnyeri a végleges formáját.)
A jövő év folyamán lehet rá számítani.
Ennek örömére itt egy újabb, még szintén nagyon rövidke részlet, egy másik, fejezet előtti, világárnyaló szöveg:
A KARNEUSZ-PER
Felperes: Élő Föld Mozgalom (ÉFM)
Alperes: VenPro Társaság (elnök-vezérigazgató: Abram Venter)
Az Egyesült Föld Intersztelláris Bíróságának határozata kimondja, hogy a Sirius-A csillag körül keringő SIR/A-01158a jelű idegen objektum, más néven a karneusz, a független asztrobiológiai szakértőbizottság vizsgálata alapján élő entitás, azonban az emberi fogalmak és törvények szerint nem tekinthető sem intelligenciával rendelkező, sem érző élőlénynek.
A bíróság az ÉFM keresetét elutasítja, és továbbra is engedélyezi a hús- és egyéb melléktermék bányászatát a VenPro Társaság számára.
#Könyvheti könyvajánlók - hamarosan:)
Mindjárt itt a Könyvhét, és az utóbbi hónapokban és a könyvhétre egészen sok, engem érdeklő könyv jelenik meg, amiket lelkesen ajánlok. Viszont ez most ebbe a hírlevélbe nem fért bele, így ez csak egy előzetes, a következő napokban csinálok egy külön könyves sci-fi/fantasy ajánló extra hírlevelet sok izgalmas könyvajánlással.
#Felfalt kozmosz napló 4. - A Szupraverzum jövőszellemei és a filozófia
A regény fontos eleme a szabad akarat kérdésének fejtegetése, ez a téma végigvonul az egész történeten, és a szöveg minden rétegében jelen van a a főszereplők életútjaitól kezdve a Szupraverzum nevű másik univerzumban való egészen különös megnyilvánulásáig.
Amikor az emberiség képviselői, köztük Kaito Schroeder, a főszereplő három testvér közül a középső, az Einstein-expedíció során először szembesülnek a Szupraverzum másfajta fizikai valóságának egyik hajmeresztő jelenségével, még nem is értik, mivel állnak szemben.
“Három homályos és szemcsés embersziluett sejlett elő, az egyik mintha Azad segédtisztjére, Marquis hadnagyra hasonlított volna, a másik kettő arctalan, felismerhetetlen jelenésnek tűnt.
Szellemképek.
Az admirális mellett kitüremkedett a fal, teniszlabdányi dudorok és göcsörtök emelkedtek ki belőle.
Azad szeme elkerekedett, és nem mert mozdulni. Aztán megelevenedett a padló is. Fülsértő sivítás és csikorgás harsant, és a parancsnoki gömb közepén kifordult magából a tér. Mintha egy láthatatlan marok gyűrte volna össze a helyiség egy részét, akár egy papírlapot.
És magába préselte Azadot, Marquis hadnagyot és még egy navigációs tisztet. Kaito hallotta a csontok recsegését, a fém csikorgását, egy sikolyt, ami aztán gurgulázó hörgéssé torzult, majd egy pillanat alatt elcsendesedett. Húscafatokkal teli testnedvek spricceltek szanaszét, összepréselt műszerpultok füstöltek.
Többen artikulátlanul üvölteni kezdtek.
Az egybeolvadt fém-ember torzó közepéből kilógó Omar Azad lábfeje még rángott néhányat, majd elernyedt. Kaito iszonyodva gondolt bele, hogy mi történhetett a test többi részével. A parancsnoki gömb falai hullámzottak, mintha megolvadt volna a burkolat, a fali csatlakozókból elektromos szikrák csaptak ki.”
Később aztán már elkezdik érteni a jelenség feltételezett okait is:
“Jan Kleinitz professzor aztán előállt az elsőre hajmeresztő magyarázatával, ami azonban átkozottul beleillett abba, ami körülöttünk történt. Azt mondta, hogy ezeket az Einstein-szerte tapasztalt tértorzulásokat, gyűrődéseket lehet, hogy mi magunk okozzuk. Azok a szellemképek pedig egyfajta téridőbeli kivetülések, amolyan jövőszellemek. És ha nem követjük őket, ha nem azt tesszük, amit ők, akkor ennek következtében összeomlik körülöttünk a téridő.”
Kaito személyiségét a jövőszellemek determinisztikus világa aztán alapjaiban formálja át. A racionális Kaito elkezd valami egészen másban hinni:
“– A Szupraverzum elől nincs menekvés, és idővel el fogja nyelni az egész Univerzumot – mondta Kaito. – A civilizációnk túlélésének kulcsa mindig is az alkalmazkodás volt. Minden tragédia, ami az Einstein-expedícióval történt, abból eredt, hogy nem voltunk képesek alkalmazkodni. Pedig ezt kell tennünk: alkalmazkodni, és tanulni a hibáinkból.
– Hogyan képzeli ezt el? – hajolt közelebb Fang Weng. – Mit gondol, mi történne a Földdel, ha az egész bolygó átkerülne a Szupraverzumba? Hányan halnának meg? Mit okozna ez a találkozás? Megmondom: maga lenne az apokalipszis.
– Igen, valószínűleg sokan nem élnék túl. Azok, akik nem képesek alkalmazkodni. Én viszont jártam ott, és segíthetek megérteni a Szupraverzumot. Segíthetek felkészülni, így rengetegen léphetnének a létezés egy magasabb szintjére. Higgye el nekem: nem tudjuk elkerülni a sorsunkat. Nem a mi döntésünk, hogy mi fog történni. Nincs olyan, hogy szabad akarat.
– A Szupraverzumban lehet, hogy nincs – jegyezte meg Fang Weng –, de ez itt nem egy determinisztikus univerzum. Mi irányítjuk a sorsunkat, és el tudjuk kerülni az apokalipszist.
Kaito gúnyosan csak annyit kérdezett:
– Biztos benne?”
Kaito végül a saját univerzumunkban létező szabad akaratot is megkérdőjelezi.
– Úgy hiszi, most ön irányít, és azt tesz, amit csak akar, Paul? – vonta fel a szemöldökét Kaito. – Miért vagyunk itt, ebben a kávézóban? Mert Emily szereti ezt a helyet, és ha jól tudom, ön is. De miért? Szép innen a kilátás? Máshonnan is szép. Mi okozza azt a kellemes érzést, ami miatt vissza-visszatér ide? – Széttárta a karját, aztán az asztalon gőzölgő csészéjére mutatott. – Miért iszom pont jamaicai kávét? Régen sosem kávéztam. A feleségem, Riya szoktatott rá. De miért szoktam rá? Vagy miért jelentkeztem az Einsteinre? Ha Emilyt kérdezi, számára egyértelmű, hiszen kis korom óta felfedezni vágytam. De miért? Milyen neurokémiai folyamatok teremtették meg bennem ezt a vágyat? Emily, te azt hiszed, hogy amikor apával eljöttünk a Tanzerről, és otthagytunk téged, valóban volt bármelyikünknek valós választása. Pedig nem volt. Neked sem. Talán még vitáztunk is róla, mintha akkoriban tanultam volna némi filozófiát. Vagy nézzük önt, Paul. Miért nem jöttek össze a nővéremmel? Látom, hogy vonzódik hozzá.
– Kaito! – szisszent fel Emily, mert a beszélgetés kezdett egyre kellemetlenebb irányba kanyarodni. Miért került már megint elő ez a téma egyáltalán? – Kérlek, ne legyél seggfej!
Kaito azonban csak legyintett, és Paul szemébe nézve folytatta:
– Kérdezek jobbat. Miért foglalkozik vele ennyit? Mi vonzza benne? Ön Paul Bekins. Bárkit megkaphat. És ettől most, ahogy látom, befeszült. Emily, te pedig úgy elvörösödtél, mint kamaszkorodban. Látod? Se te, se ön, Paul, nem képes uralkodni az ösztönös érzésein. Bármelyik felsorolt esetben dönthettek, reagálhattak volna másképp? Nem hiszem.
– Hogy kapcsolódik mindez a Szupraverzumhoz? – kérdezte hűvösen Paul. Emily a férfi arcát fürkészte, de semmit nem tudott leolvasni róla, és ez aggasztotta a legjobban.
– Úgy, hogy ami itt most egy kényelmes egzisztenciális beszélgetés a szabad akarat illúziójáról, az a Szupraverzumban a jövőszellemek és az ellenkezés kíméletlen következményei miatt kézzelfogható valóság. Csakhogy! Lehet, hogy a mi Univerzumunkban ugyanúgy nincs szabad akarat. És tudom, Emily, az előbb mondtad, hogy a kvantumfizika „nem ért velem egyet”, azonban korántsem ilyen egyszerű a válasz. Mert hiába vagyunk szerelmesek a kvantumok megfoghatatlan világába, ettől még a makrovilágban egyértelmű, kiszámítható, determinisztikus rendszereket kapunk. Sőt, az agyunk működési folyamatait is tökéletesen leírható makroszkopikus törvények irányítják. Így tudományosan valójában sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet azt, hogy létezne szabad akarat.”
A könyv megvásárolható:
Agave kiadó webshop: https://agavekonyvek.hu/konyv/science-fiction/felfalt-kozmosz/
E-könyv: https://dibook.hu/konyv/felfalt-kozmosz
Bookline: https://tinyurl.com/2curzmp5
Lira: https://tinyurl.com/22s9se7v
És a könyves közösségi oldalak, ahol lehet értékelgetni, véleményeket olvasgatni:
Moly.hu link: https://moly.hu/konyvek/markovics-botond-felfalt-kozmosz
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/179993405-felfalt-kozmosz
#10 éves Az időutazás napja
10 éve jelent meg Az időutazás napja. Ez valójában még valamikor 2014 április elején történt, és a Facebookon írtam a regény születéséről egy posztot, amit itt lehet elolvasni, ha korábban nem jött veletek szembe.
A regényt és folytatását már évek óta nem lehet kapni, és érik egy újrakiadás is majd lassan, úgyhogy egy kis privát közvéleménykutatás, hogy érdekes-e számotokra, és hogyan látnátok új kiadásban:
#Ajánlók:
Furiosa: Történet a Mad Maxból
Egészen jó film (az idei nagyobb költségvetésű filmek közül közvetlenül a Dűne 2 és a szintén csodálatos Civil War után dübörög nálam), nézzétek meg mindenképpen, ha tehetitek moziban, mert az eddigi infók alapján sajnos nagyon nagy bukásnak ígérkezik, hiába a remek kritikák. Pedig végre egy újabb vagány, izgalmas, látványos, minőségi mozi, és ugyan nem olyan zsigeri, mint a Fury Road 9 éve, de azért helyenként majdnem.
Bővebben ebben az Facebook posztban írtam róla hosszabban.
Star Wars: Az Akolitus
Épp most indult az új Star Wars Disney-sorozat, ami a Köztársaság fénykorába vezet, száz évekkel Palpatine uralkodása előtte, amikor a Jedi-rend nagy létszámban védelmezte a Köztársaságot.
Nos, két rövidke rész után elég felemás ez eddig. Néha egész jó dolgok vannak benne, máskor meg nagyon bénák, és továbbra sem értem, hogyan tud ennyire, rossz értelemben vett tévéfilmes lenni egy Star Wars sorozat, ez már-már kellemetlen a mai minőségi sorozatkínálatban (pl. egy Sógun vagy Masters of the Air mellett). Viszont nézem tovább, mert apróságok miatt még remélek valamit. Egy biztos, ennél sokkal többet, egyedibbet vártam volna.
Majmok bolygója: Birodalom
Szerettem az előző három Majmos-filmet, így ez sem maradhatott ki, és nem is volt rossz, de különösebben emlékezetes sem lett számomra. Ugyanakkor a poszt-apokaliptikus világ gyönyörű, a majmok animációja lélegzetelállítóan élethű, és érdekes, hogy milyen módon torzul el az előző trilógia Cézárjának tanítása néhány évszázad alatt.
Fallout (sorozat):
Hiába a hype, na, ez viszont nem az én sorozatom volt. Amilyen jól és kreatívan indult, nekem annyira el is laposodott a végére. Kyle MacLachlanból pedig többet néztem volna - egy ennél komolyabb szerepben.
Blade Runner 2019 képregény 1-3. részek
A 2021-es első kötet után 3 évvel váratlanul egyszerre megjelent magyarul a 2. és 3. kötet is. Az első nagyon tetszett, és a mostani kettő is, az egyik író Michael Green, aki többek közt a Blade Runner 2049 egyik forgatókönyvírója is volt, és látszik, hogy érti, érzi a világot. A képregény tud újat hozzátenni a világhoz, közben profin idézi meg az 1982-es filmet, a főhős szárnyas fejvadásznő az első pillanattól érdekes karakter, emellett a hangulati részek, a párbeszédek is mind osztályon felüliek.
#Várom
Nemrég újranéztem az 1986-os Alienst, magyar nevén A bolygó neve halált, felújított, gyönyörű, tűéles 4K minőségben, és még mindig egy baszott jó film.
Ezért is várom kíváncsian, hogy mit tud majd augusztusban az Alien: Romulus, amiről a készítők azt mondják, hogy egy Alien és Aliens hibrid lesz. Hát, legyen az, de ne úgy, hogy felmondja a két film jeleneteit, hanem legalább olyan legyen, mint amennyit az Aliens hozzátett az első Alien-filmhez úgy, hogy szinte mindenre reflektált is egyúttal.
#Bónusz kutya:)
Ő meg itt Borsó, családi borzas kutyánk, ahogy rácsodálkozik a Pulában álló római kori amfiteátrumra, miután egy hirtelen felindulásból elkövetett koranyári nyaralás keretében utazgattunk kicsit Horvátországban.
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett, ajánld másoknak is!