Markovics Botond sci-fi hírlevele #9 | 2024. március
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
#Interjú a Könyves magazinon
Nagyinterjú velem a Könyves Magazinon
Benne többek közt a technológiai fejlődésről és az ember felelősségéről, a szabad akaratról és az örök életű diktátorok ijesztő jövőképéről.
#Zsoldos-Péter díjra jelölték a Felfalt kozmoszt → szavazz a közönségdíjért!
A Felfalt kozmosz felkerült az idei Zsoldos Péter-díj regény shortlistjére, amelyből a zsűri április 20-áig kiválasztja, hogy melyik regény kapja az idei díjat.
A regénykategóriában közönségdíj is kiosztásra kerül.
Ha tetszett a Felfalt kozmosz, nyomjatok rá Ti is egy szavazatot március 31-ig:
ITT: https://zsoldospeter.hu/2024-es-zsoldos-dij-jeloles/
#Események, találkozások a közeljövőben
Április 4, 18:00 óra, Szlovákia, Komárnó, Szinnyei József Városi Könyvtár, az Eötvös utcában: A sci-fi a jövő műfaja? - Beszélgetés Markovics Botonddal
#Felfalt kozmosz napló 2. - Kaito Schroeder és a Szupraverzum
Az előző hírlevélben a regényből Emily Schroederről szerepelt egy rövid áttekintés, most a középső testvéren, Kaito Scroederen a sor, aki egy egészen más, súlyos drámákkal teli utat jár be:
“– Te szoktad mondani, hogy szinte semmit nem tudunk az univerzumról – makacskodott Kaito. – Bármi lehet odakint. Bármi!
– Túl sokat fantáziálsz – felelte az apja.”
Kaito gyerekkorában arra vágyik, hogy nagy felfedező legyen. Nővérével, Emilyvel és kishúgával, Dialival együtt az elsők közt észlelik a Szupraverzum fényjelenségét az űrben, és ez a pillanat eldönti Kaito jövőjét is, és évekkel később önként jelentkezik az Einstein-expedícióba, az emberiség legnagyobb csillagközi küldetésére, amely a titokzatos Szupraverzumba indul.
“– Azt kérdezted, meg akarok-e halni. Eszemben sincs. Ha az Einstein-expedíció nem jár sikerrel, akkor úgyis mindegy, mert néhány évtizeddel később a Föld is ugyanígy jár majd. Ha pedig van ott valami… akkor ott leszek az elsők között, akik ezt a valamit felfedezik, megpróbálják megfejteni, és ha kell, megvédik a Földet. Ez most a legfontosabb a világon.
– Remek, legyél akkor hős! – gúnyolódott Diali. – Ebben a családban idővel mindenkinek elmegy az esze?!”
Kaito évtizedeket és fényéveket utazik több ezer kutató társaságában, hogy megpróbálják megfejteni a Szupraverzum természetét, de amit ott találnak…
Kaito a kivetítőre meredt, és az Einsteint körülvevő világűrt látta. Már ha világűrnek lehetett nevezni. Mindenhonnan egyenletes, gyöngyfehér fény áradt, amely kivetítőn keresztül is betöltötte a parancsnoki gömböt.
Ez most tényleg a Szupraverzum belseje? Egy fénylő üresség?
Egy elmosódott árnyat pillantott meg a szeme sarkában. Odakapta a tekintetét, de az árnyalak addigra eltűnt a liftnél. Vagy csak képzelődött? De nem, mert még két-három árnyalak jelent meg körülöttük. Homályos, zavaros foltoknak tűntek, viszont határozottan emberi alakokat formáztak.
Azad admirális kicsatolta magát, odasietett az egyik navigációs tiszthez, majd hevesen gesztikulálva beszélgetni kezdtek.
Az admirális mögött váratlanul egy újabb árny sziluettje sejlett fel. Mintha hasonlított volna a testes Omar Azadra. Vagy csak képzelődik?
Azad is megfordult, és döbbenten meredt a tőle egy méterre álló, monokróm szellemalakra, amely öles léptekkel, a talaj felett centiméterekkel suhanva megindult a liftek felé, majd eltűnt a zárt liftajtóban. Még három homályos és szemcsés embersziluett sejlett elő, az egyik mintha Azad segédtisztjére, Marquis hadnagyra hasonlított volna, a másik kettő arctalan, felismerhetetlen jelenésnek tűnt.
Szellemképek.
Az admirális mellett kitüremkedett a fal, teniszlabdányi dudorok és göcsörtök emelkedtek ki belőle. Azad szeme elkerekedett, és nem mert mozdulni.
Aztán megelevenedett a padló is.
Fülsértő sivítás és csikorgás harsant, és a parancsnoki gömb közepén kifordult magából a tér. Mintha egy láthatatlan marok gyűrte volna össze a helyiség egy részét, akár egy papírlapot.
És magába préselte Azadot, Marquis hadnagyot és még egy navigációs tisztet. Kaito hallotta a csontok recsegését, a fém csikorgását, egy sikolyt, ami aztán gurgulázó hörgéssé torzult, majd egy pillanat alatt elcsendesedett. Húscafatokkal teli testnedvek spricceltek szanaszét, összepréselt műszerpultok füstöltek.
Többen artikulátlanul üvölteni kezdtek.”
Kaito évekkel később, szerencsés módon visszatér a Szupraverzumból, de az ott átéltek hatására megtört, meghasonlott emberként. A másik univerzumból mesélt történetei viszont felkeltik a Fény hívei szekta érdeklődését, akik áhitattal várják a Szupraverzum eljövetelét, és Kaito hamarosan kényszerű prófétájukká válik:
“– A Szupraverzumban azonban ez másképp van. A kérdés odaát nem az, hogy mit tegyek, hogy nekem vagy a világnak jobb legyen. Hanem az, hogy mi fog történni velem. Mit mutatnak a jövőszellemek? Mi lesz a következő cselekedetem? És ez jó lesz nekem vagy a világnak? Ott egy utazó vagyok, aki napról napra élményeket, tapasztalatokat és tudást gyűjt.
Hagyott néhány másodpercet, hogy legalább a hallgatósága egy része megeméssze mindezt. A többség úgysem fogja érteni, ők csak hinni akarnak. Ők majd a Szupraverzumban megértik.
– Odaát megtanultam a legfontosabbat: hogy ki vagyok én, hol a helyem a világmindenségben, és ez… ez csodálatos érzés volt. Ezért akarok visszamenni oda. Tudni akarom, mit tartogat még nekem a Szupraverzum.
– Veled vagyunk! – kiabálták többen, és hamarosan az egész tömeg egyetlen, gigantikus élőlényként kántálni kezdte: – Veled vagyunk! Veled vagyunk!
Hát persze hogy velem vagytok, gondolta Kaito. Bár ne lennétek.”
A könyv minden könyvesboltban és e-könyvként is kapható:
Agave kiadó webshop: https://agavekonyvek.hu/konyv/science-fiction/felfalt-kozmosz/
E-könyv: https://dibook.hu/konyv/felfalt-kozmosz
Bookline: https://tinyurl.com/2curzmp5
Lira: https://tinyurl.com/22s9se7v
#Melyik könyvem kapható jelenleg és hol?
Jó lenne azt mondani, hogy mindegyik, de a kinyomott, újranyomott példányok is lassan elfogynak, és a végtelenségig egy könyv sem marad a könyvesboltok polcain.
Szóval, amiket biztos, hogy bármely könyvesboltban meg tudsz venni, az a Felfalt kozmosz (2023) és az Eldobható testek (2020).
A Xenót (2017) még itt-ott talán lehet kapni, az Isten gépei és más történetek MI-krőlt viszont már szinte teljesen kifogyott.
A korábbi regényeimet, pl. Az időutazás napját és Az időutazás tegnapját antikváriumokban talán fel lehet hajtani, vagy A poszthumán döntést szintén antikváriumban érdemes, de esetleg még akadhat a Delta Vision kiadó Sárkánytűz könyvesboltjában is pár példány.
Aztán idővel majd valószínűleg eljön az újrakiadások ideje is.
#Ajánló - podcast:
Sztori podcast
Lafka Dávid nagyon izgalmas podcastja, amely a történetmesélést járja körül számos oldalról, immár harmadik évad óta. Én még a legelején, a 2. adásban szerepeltem rögtön Madarász Isti filmrendező után, de rajtam kívül remek beszélgetések hallgathatók meg Moskát Anitával és Veres Attilával is, hogy csak a fantasztikummal foglalkozó írókat emeljem ki.
A velem készült rész itt meghallgatható:
https://www.youtube.com/channel/UCAYr3CUNMct2H6DodeAfGlw
Sztori podcast facebook oldal: https://www.facebook.com/sztori.podcast
Az egyik legutóbbi adás, ami a marketing és a történetmesélés kapcsolatát boncolgatta, nekem azért volt külön érdekes, hogy mennyivel tudatosabban, igényekhez alkalmazkodóbban működik a storytelling a marketing szakmában. És azon tűnődtem közben, hogy nálam például írás közben jön meg a reveláció, hogy miért is írom az adott történetet, az elején még fogalmam sincs róla, és hagyom, hogy a tudatalattim formálja. Hihetetlen, hogy mennyiféle szempont, megközelítés létezik, mennyiféleképpen tudunk mi, emberek történeteket mesélni.
#Ajánló 2: sorozat, könyv, képregény
Shogun (sorozat, Disney)
Nem fantasztikum, úgyhogy csak dióhéjban megemlítem, hogy szerintem az egyik legjobb sorozat az utóbbi évekből. Az első epizód még kicsit ismerkedős volt, de azóta minden epizód szinte tökéletes, még egy ártatlan vacsorajelenet is olyan feszültté tud válni, hogy levegőt is elfelejtek venni közben. Izgalmas akciók, összeesküvések, azt meg külön imádom, ahogy a tolmácsolás közben hogyan torzítja el Mariko folyamatosan a másik felé intézett válogatott sértéseket. (Még tévében láttam a 80-as évekbeli első feldolgozást, ami szintén kiváló volt a maga korában.)
Frank Herbert: Dűne eretnekei (Gabo kiadó)
Folytattam a 25 évvel későbbi Dűne-újraolvasásomat az 5. kötettel, és újra rájöttem, hogy pontosan azok a kötetek tetszenek, amelyek hajdanán, és fordítva. A Dűne mellett én a Dűne messiását, valamint a két utolsó könyvet szerettem nagyon, a Dűne gyermekeit és Isten-császárát kevésbé. A gyermekei és az Isten-császára most sem lett kedvencem, ellenben a Dűne eretnekei megint meg tudott lepni, és újra megerősítette, miért is kedveltem az utolsó két kötetet.
A Dűne eretnekeiben újabb évezredeket ugrunk az időben Leto Isten-császár halála utánra, és a Bene Gesserit rend megkapja végre a megérdemelt igazi főszerepét, köztük Darwi Odrade tisztelendő anyával. Na de itt vannak még a Bene Tleilax ravasz kis manómesterei az egyre fejlettebb arctáncoltatóikkal, és közben az Isten-császár utáni Szétszóródás nevű kivándorlásból most nagyon fura és egyre idegenebb szerzetek térnek vissza, elsődlegesen a mindenki által rettegett Megbecsült Matrónák, egy elfajzott Bene Gesserit mutáció eredménye, egy igazán félelmetes, megállíthatatlan és kegyetlen ellenség. Továbbá itt van a közel háromszáz éves Bene Gesserit bashar, Miles Teg, a tisztelendő anyákat szolgáló katonai parancsnok, egy Atreides leszármazott, egy újabb Duncan Idaho ghola, egy kölyök, amelynek a tleilaxiak titkos feladatokat ültettek a testébe, na meg egy különleges lány a Dűnéről, mai nevén Rakisról, aki irányítani tudja a férgeket. Elképesztően erős szereplőgárda ez így együtt.
Emellett csodálatosan feszült jelenetek követik egymás, amelyekben hihetetlen mértékig továbbfejlődött képességű emberek mesterkednek, tervek, manipulációk tucatjai a még ravaszabb tervekkel szemben, sosem lehet tudni, hogy egy-egy beszélgetés végén egyáltalán ki távozik élve, és miféle emberfeletti képességek rejtőznek a köpönyegek alatt, vagy törnek éppen a felszínre a genetikai nemesítések váratlan eredményeként.
Herbert úgy viszi tovább a Dűne-világ történetét, hogy érezni a hihetetlen emberi fejlődést, az új technológiákat, de közben mindenhol ott lapul a múlt öröksége, lenyomata, kezdve rögtön pl. a Gammu bolygóval, ahol a cselekmény egy része játszódik, és ami nem más, mint a Harkonnennek egykori Giedi Prime-ja (a filmmel ellentétben a napja sárgászöld). Nagyon más már ez a világ, mint a Dűne, sokkal keményebb, ravaszabb, sokrétűbb, de végtelenül következetes és számomra ismételten lenyűgöző. Darwi Odrade, Miles Teg vagy Waff révén pedig olyan emlékezetes, izgalmas karaktereket is teremt, amelyek pl. a Dűne gyermekeiből és Isten-császárából nekem hiányoztak. Csak a vége lett megint egy kicsit elkapkodva, de sebaj, megyek is tovább hamarosan az utolsó Herbert-kötetre.
És ha már Dűne, itt elolvashatod a Dűne 2. mozifilmről írt véleményemet is.
#Ajánló: kirándulás a Blade Runner 2049 helyszínén
Nemrég ellátogattunk az évtizedekkel ezelőtt bezárt és poszt-apokaliptikus romként, plusz filmforgatási helyszínként üzemelő Inotai erőműbe (Veszprém mellett). Forgatott itt Bruce Willis (Die Hard 5), Ryan Gosling (Blade Runner 2049) és Jennifer Lawrence (Vörös Veréb) is.
A Túrajónál lehet időpontot foglalni vezetett túrákra, és betekinteni ebbe az apokaliptikus kis világba.
Az Instagramomon jópár fotómat megtekinthetitek a helyről:
#Érdekes
Az összes Star Trek sorozat és mozifilm (kivéve a Kelvin párhuzamos idővonalat - az Abrams-féle filmtrilógia) kronológiai sorrendje és az idő, amikor játszódik (angolul):
https://www.ign.com/articles/star-trek-in-order
Az Aliens - A Bolygó neve halál cselekménye 60 rendkívül szórakoztató másodpercben, animálva:
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett, ajánld másoknak is!