Markovics Botond science fiction hírlevele #7 | 2024. február-2
Sok-sok Dűne, Zsoldos Péter-díj jelölés, Felfalt kozmosz érdekességek, eseménynaptár és egyebek...
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
#Zsoldos-Péter díjra jelölték a Felfalt kozmoszt + szavazz a közönségdíjért!
A Felfalt kozmosz felkerült az idei Zsoldos Péter-díj shortlistjére, amelyből a zsűri április 20-áig kiválasztja, hogy melyik regény kapja az idei díjat. Íme a jelöltek, részletek minden kategóriában:
https://zsoldospeter.hu/zsoldos-dij-shortlist-2024/
A regénykategóriában közönségdíj is kiosztásra kerül, amire március 31-éig tudtok szavazni.
Ha tetszett a Felfalt kozmosz, kérlek, nyomjatok rá Ti is egy szavazatot itt:
https://zsoldospeter.hu/2024-es-zsoldos-dij-jeloles/
A szavazók között egy teljes Zsoldos Péter-életműkiadás kerül kisorsolásra.
Novella kategóriában pedig a Mi dolga maradt című Neumann Jánosos, alternatív történelmi MI-s novellám kapott jelölést, ami a Héviz 2023/2-es számában volt olvasható.
#A Dűne 2 előtt - jönnek a homokférgek!
A Dűne az egyik legnagyobb hatású és legnépszerűbb science fiction regény, és kedvenc sci-fi könyveim egyike.
És a héten itt az új filmadaptáció 2. része, ami az előzetes kritikák, vélemének szerint fantasztikus lett minden tekintetben.
Fogok külön írni a filmről, szerintem sokatokkal együtt én is már tűkön ülve várom a szerdai premiert, de addig is egy apró érdekesség az alábbi, híres Dűne-illusztrációról, ami a Dűne 2-ben az előzetes alapján életre is fog kelni, és gyaníthatóan hamar bekerül a filmtörténet legikonikusabb jelenetei közé.
Na, de honnan származik ez a klasszikus festmény valójában, amelyben a homokviharból előbukkanó homokférgek felszívják a császári sardaukar elitkatonákat?
A kép John Schoenherr (1935-2010) alkotása, ő készítette a Dűne legelső kiadásának borítóját, és később többször is visszatért a Dűnéhez, pl. a Dűne gyermekei első eredeti borítójánál, majd az 1978-as The Illustrated Dune kiadásnál, amiben 33 fekete-fehér és 8 színes kép szerepel, köztük ez is. Denis Villeneuve és a teljes Dűne-alkotógárda elhivatottságát pedig mi sem jellemzi jobban, minthogy merítettek belőle a finálé csatajelenetéhez.
Ezen a linken A The Illustrated Dune Schoenherr által készített rajzai és festményei mind megtekinthetők: https://ski-ffy.blogspot.com/2010/08/illustrated-dune.html
Ez meg itt összehasonlításként a filmbéli jelenet egy képkockája:
#Események, találkozások a közeljövőben
Mostanában megint lesz néhány könyvtári irodalmi beszélgetés, ahol találkozhattok velem:
Március 19, 17:00 óra Szolnok, Verseghy Ferenc könyvtár, Kossuth utca - téma a mesterséges intelligenciák
Április 4, 18:00 óra, Szlovákia, Komárnó, Szinnyei József Városi Könyvtár, az Eötvös utcában
#Felfalt kozmosz napló: Emily Schroeder és a tachionok
“A tachion nagy kópé: ugyanis minél több energiát ad le, annál tovább nő a sebessége.” (Emily Schroeder.)
A Felfalt kozmosz nagyban épül a fénysebesség által korlátozott világképünkre, azaz arra a tényre, hogy pl. egy ezer fényévnyire lévő csillag fénye ezer évet utazik hozzánk, azaz csak az egy évezreddel korábbi állapotát láthatjuk. A regénybeli Szupraverzumról azonban szerettem volna, ha az emberiség pontosabb, alaposabb ismereteket tud szerezni, ez pedig a hagyományos távcsövekkel nem működött. Szükségem volt a fénysebességnél gyorsabb, teoretikus technológiákra. Így jött a képbe az elméleti tachion részecske.
“Az emberiség évszázadokon át rádióüzenetekkel próbált értelmes élet nyomaira bukkanni. A tachionkommunikáció felfedezése után aztán a tudósok belátták, mennyire naiv gondolat volt ez, hiszen, ha létezik egy sokkal gyorsabb kommunikációs forma, ugyan miért használná bárki a primitív és lomha, fénysebességgel terjedő rádióüzeneteket?” (Emily Shroeder)
Emily fiatal korától tudományos pályára készül, és kedvenc kutatási témája a tachionok, ezek az örökké fénysebesség felett száguldó egzotikus részecskék, amelyek révén néhány hét alatt fényéves messzeségbe lehet üzeneteket küldeni. A tachionok végül hosszú évtizedekre meghatározzák az életét, szinte megszállottan kutatja, hogyan lehetne őket még gyorsabbá tenni, és a kommunikáción túl a galaxis jelenének feltérképezésére használni őket.
“Ezeknek a részecskéknek a létezése sokáig csak az elméleti fizika gondolatkísérletei közé tartozott, a legtöbb fizikus még a létezésük gondolatát is elutasította. Aztán Fujita és Obon csapata 2136-ban detektálta az első tachionokat, majd Kwang Nien 2210-ben megalkotta a tachioncsapda koncepcióját, és már több mint két évszázada használjuk őket fénysebesség feletti kommunikációra.” (Emily Schroeder)
És évtizedekkel később sikerül az áttörés, megépül az első tachionlokátor, ami révén azonban megdöbbentő titkokra bukkannak a Földet fenyegető Szupraverzum jelenség és valódi természete kapcsán. Hogy mik ezek, az kiderül a Felfalt kozmoszból.
“Tegnap a Holdat a felszíne alatt megkerülő Teller-gyorsítóból kilőttünk egy tachiont a Mars pályájánál felállított óriás tükörrendszerbe. A Tellerben előtte sikerült egy olyan nagy erejű mágneses teret létrehoznunk, ami rendkívüli mértékben lecsökkentette a részecske energiaszintjét, ettől a tachion elképesztően felgyorsult, az eddigi fény feletti sebesség ötszörösére. A detektorok alig tudták követni a gyorsítóban.
Ott álltam a Holdon, a Teller-gyorsító központjában, néztem a kollégáimat, ahogy kiabáltak, tapsoltak, én meg azt sem tudtam, hol vagyok. Csak bambán mosolyogtam, és minden olyan távolinak tűnt, aztán még maga Victor Bekins is felhívott. Pezsgőztünk, vigyorogtunk, a jövőről beszélgettünk, végül elfáradtam, és inkább leléptem.
Este meg csak feküdtem az ágyamban, és a plafont bámultam. És azt éreztem, hogy ezért megérte. Az a rengeteg munka, a lemondás egy csomó mindenről. Néha még talán az igazi életről is. Aztán kibontottam egy csomag csokis kekszet, és mindet megettem.
Hiába, mindig is tudtam ünnepelni.”
#Az Eldobható testek angol nyelven
Írtam már róla, hogy az Eldobható testek (trilógia) tavaly év vége óta angol nyelven, Disposable Bodies címen is olvasható már az Amazon Kindle store-jában, egyelőre három részre bontva, trilógiaként.
Ha van külföldi ismerősötök, aki szereti a sci-fit, és szívesen ajánlanátok neki a regényt, akkor itt az elérhetősége:
https://www.amazon.com/gp/product/B0CLJ1S6FH
Ez pedig a Goodreads könyves közösségi oldal linkje: https://www.goodreads.com/series/380247-disposable-bodies
A Goodreads és az Amazon azért is fontos, mert ebben az értékelésmániás világban akkor van esély egyáltalán arra, hogy észrevegyék a könyvet, ha már sokan mások észrevették. Ebben akár sokat is tudtok segíteni, hiszen ti már talán olvastátok, szerettétek a magyar változatot, ez esetben, ha tehetitek, értékeljétek, mert minden vélemény behúzhat új olvasókat.
#Ajánló:
#Grounded 2., avagy hogyan készült a The Last of Us Part II. videojáték
A The Last of Us az egyik kedvenc videojátékom, egy kegyetlen poszt-apokaliptikus történet, remek karakterekkel. A történetet tavaly az HBO sorozatadaptációja még több emberhez eljuttatta.
Nemrég a youtube-ra felkerült a 2. rész elkészítését bemutató dokumentumfilm - mármint érdekes azoknak, akik ismerik a sztorit. Szóval, csak úgy érdemes megnézni, ha ismered a 2. részt: van itt Covid okozta fejlesztői káosztól kezdve egy egészen durva, megjelenés előtti, hackerek általi sztoriszivárogtatási botrányig minden, ami ráadásul tökéletes párhuzamba állítható a 2. rész mondanivalójával is.
#Érdekes rovat - Dűne különkiadás
Egy rövid interjú Denis Villeneuve-vel (angol)
Amiben főként a film vizuális referenciáiról esik szó, elsődlegesen a Harkonnen bolygó, a Giedi Prime fekete-fehér jeleneteiről - amelyeket Greg Fraser operatőrrel együtt ötletelve végül speciális, infravörös kamerával vettek fel. Villeneuve előre szólt a stúdió fejeseinek, hogy ez a terv, és innen nincs visszaút, mert az infra kamera miatt már soha többet nem tudják színessé tenni a felvett jeleneteket.
A Dűne 2. teljes, Hans Zimmer által írt zenéje már a neten:
Itt a Youtube link, ha ti sem bírjátok ki, hogy ne hallgassátok meg. Nekem sokkal jobban tetszik, mint az első részé:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLBKadB95sF44EGq9wIjIKVr_kFPyqlCHY
És közülük is kiemelném a Harkonnen Arena címűt, ami hidegrázósan fura, ijesztő, idegen, jól passzol a fent említett fekete-fehér jelenetek várható nyerseségéhez.
DŰNE 1. kivágott jelenetek (angol)
Végül egy 2 évvel ezelőtti remek videó a Secrets of Dune oldalról, ami végigveszi a végső verzióból kivágott jeleneteket. Szuper összeállítás, angolul van, viszont az automatikus feliratot át lehet állítani magyarra.
Villeneuve többször nyilatkozta már, hogy nem lesz bővített változat, a film az, ami a végső vágás után megszületett, szóval, ezeket a jeleneteket sosem fogjuk más formában látni.
#Donate, avagy meghívhatsz egy kávéra;)
A hírlevél nektek készül, ingyenes, exkluzív, és egy csomó minden előbb is kerül ide, mint a Facebookra. Ha esetleg szeretnéd a regényeimet vagy ezeket a kreatív tartalmakat, mint a hírlevél támogatni, pl. jelképesen meghívsz egy finom kávéra, akkor van erre is lehetőség.:)
Hol lehet megtenni? Itt:
https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=V5XJTM3PZ8UKG
A korábbi kávémeghívásokért hálás köszönet mindenkinek!
Ha tetszett, ajánld másoknak is!