Markovics Botond sci-fi hírlevele #6 | 2024. február
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
#Elveheti-e az A.I. az írók munkáját?
Egy érdekes összefoglaló cikk jelent meg nemrég a Könyves magazinon arról, hogy mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert (?), és mit gondolnak az írók minderről. A végén pedig megtalálható a témához kapcsolódó ‘Az utolsó író’ című, a témába vágó, 2012-es novellámhoz vezető link is - ha valaki még nem olvasta.:)
Könyves Magazin - mesterséges_intelligencia - irodalmi szöveggeneráló algoritmus
#Felfalt kozmosz - leggyakoribb szavak a regényben
Kíváncsiságképp eljátszottam egy alkalmazással, ami vizualizálta a regényben leggyakrabban előforduló kifejezéseket.
Íme az eredmény térfacsarodástól a Szupraverzumon át a Galaktikus Falig bezárólag:
És egy mini szavazás - remélem, működik (tesztben nem igazán akart). Ha nem, akkor közvetlenül innen érdemes: Markovics Botond substack oldal
#Regénynapló - február
A következő regény most már tényleg a finisbe fordul, és éppen az írás legizgalmasabb fázisában járok, kb. túl a 2/3-on, közelebb a 3/4-éhez. Ez az a pont, amikor muszáj most az egész eddigi szöveget az elejétől alaposan átolvasnom, átjavítanom, kicsit olyan ez, mint egy nulladik szerkesztési kör, hogy az eddigi részek a fejemben összerázódjanak.
És ez az a pont, amikor azt érzem, hogy ez az egész nem működik, nem elég jó. Aztán egyszerre csak minden átbillen a túloldalra, és elkezd működni, feltűnnek benne azok a kapcsolódási pontok, amelyekből megvilágosodik, hogy mi is akar lenni a regény magán a történeten túl, és helyreugranak a homályos részek is.
Ez gyakorlatilag euforikus revelációk sorozata, ilyenkor áll össze, hogy melyik szereplő mit is szeretne, hova fut ki a sorsa, miért erre kanyarodott tudat alatt a cselekmény. Na, és a legfontosabb: kezd összeállni egyfajta szimbólumrendszer, ami általában olvasáskor nem is tudatosul a legtöbb olvasóban (nem is kell), de ettől még fontos elemei egy történetnek, hogy tudat alatti befogadói szinten is működjön. Hogy ez pontosan hogyan történik, arról fogalmam sincs:), egyszerűen csak úgy összeáll.
Szóval, ez a rész talán a legszuperebb érzés az írás során.:)
Már csak a regény címe hiányzik, de most már nagyon.
#Friss interjú a Szuperinfó magazinban:
Szuperinfó interjú Markovics Botonddal
#Kérdezz-felelek:
Rendszeresen kapok kérdéseket a Facebookon, ami lehet, hogy többeket is érdekelne, de miért ne lehetne ez átláthatóbb, nyilvánosabb.
Szóval, ha van kérdésed korábbi, eljövendő regényekről vagy általában a science fictionről, tedd fel nyugodtan. Aztán ha összejön néhány kérdés, azokat időszakonként a hírlevélben megválaszolom.:)
Hogyan tudsz kérdezni? Pl. a hírlevél emailjére adott válaszgombbal üzenve, de akár itt, a kommentek közt (nem tudom, hogy kér-e regisztrációt, ha igen, akkor az email egyszerűbbnek tűnik).
#Ajánlók:
Poor Things - Szegény párák (mozi)
Ez a film elképesztő, beteg, egyedi, olyan, amit nem fogsz egyhamar elfelejteni, Oscar-díjat Emma Stone-nak, vagy ez a weirdóknak készült Barbie-mozi. Frankenstein sztori kifordítva, szétdarabolva, majd összevarrva másként. Zseniális, ennyit bőven elég tudni róla, annál nagyobb lesz az élmény.
Reacher 2. évad (sorozat, Amazon Prime)
Lee Child regényeinek nagydarab, antiszociális ex-katonai nyomozója, Jack Reacher visszatért a 2. évadra, és ugyanolyan szórakoztató, szimpatikus és morbid, mint volt az első évadban. Nekem kicsit hiányzik az első évad kisvárosi miliője, de New Yorkban is egészen jól működik a sorozat.
Masters of the Air - A levegő urai (minisorozat, Apple tv)
Ha láttad a 2000-es évek elején az Elit Alakulatot, akkor szerintem te is nézed, ha nem, akkor azt is mindenképpen pótold. A levegő urai az Apple tv-n futó háborús minisorozat, amely ezúttal a 2, világháborús légicsaták, bombázók borzongató világába vezet. Az Elit Alakulat a világ egyik legjobb sorozata, és A levegő urai 3 epizód után szintén elképesztő minőségű, hangulatú, nyomasztó, hidegrázós, mozifilmekkel vetekedő élmény olyan nevekkel, mint Austin Butler vagy Barry Keoghan. (Az első két epizód kicsit lassabb, felépíti a karaktereket, a 3. az, ami igazán kemény, és felejthetetlen epizód már.)
Ígéretes fiatal nő - Promising Young Woman (film, Netflix, 2020)
A Saltburn rendező/írójának előző filmje, ami nekem ráadásul sokkal jobban tetszett, mint a Saltburn. Leginkább azért, mert drámaibb, szerethetőbb, de ugyanúgy kellemetlen, dühítő, keserédes egyszerre, és nagyon mélyen átélhető. A vége pedig ad is feloldást, meg nem is, de sajnos így lesz igazán realista.
#Egyik kedvenc sci-fi írom a videojáték bizniszben
Tavaly decemberben a semmiből érkezett egy új sci-fi videojáték, az EXODUS bejelentése egy izgalmas, látványos trailerrel. (Lent megnézhetitek a bővített változatot.) Felírtam magamnak, hogy oké, ez érdekel, főleg mivel a Mass Effect trilógiát, a Dragon Age-eket és a Baldur’s Gate 1-2-őt készítő régi BioWare-ből kilépett kreatív emberekből alakult új cég fejleszti szép csendben évek óta.
És itt jön a képbe grandiózus történeteiről ismert science fiction író Peter F. Hamilton, akitől most már egész sok regény olvasható magyarul is (Pandóra csillaga, Júdás elszabadul, Poszeidon ébredése trilógia, stb.), akinek én azonnal rendelem angolul minden új regényét. Idén ősszel jön is a következő, na de mint nemrég kiderült, ennek az Archimedes Engine című könyvnek egészen sok köze van az Exodus videojátékhoz, merthogy Hamilton kreatív tanácsadóként a videojáték világán és történetén dolgozott, maga a regény pedig ebben a világban játszódik, ugyanakkor a játékhoz semmi köze nem lesz, máshol és talán máskor is játszódik. Ami egészen más, mintha csak írt volna valamit egy videojátékhoz, hiszen Hamilton itt mondott is pár részletet a regényről.
A videojáték azt ígéri, hogy a játékos döntéseinek komoly következményei lesznek, amelyek a fénysebesség közeli utazás során fellépő idődilatációra épülnek (ha máshonnan nem, a Felfalt kozmoszban bőven lehetett vele találkozni, vagy másképp, de az Interstellarban is, csak ott kicsit másképp), azaz a játékosnak lehet családja, de simán előfordulhat, hogy egy játékbeli döntés 40-50 évbe kerül, és a gyerekek már felnőnek, vagy akár nagyszülőkké is válnak. Ez egy egészen izgalmas koncepció - majd valamikor a bizonytalan jövőben, mert megjelenési dátum még sajnos nincs.
Egy biztos, a regényt szeptemberben rendelem is meg, az Exodus pedig nálam a következő évek legjobban várt videojátékává ugrott elő.
#Érdekes
Elkalandoztam kicsit New Yorkba, de csak a youtube-on. Ahol találtam két nagyon érdekes videót két különleges (2020 utáni), egymáshoz igen közeli felhőkarcolóról: a Central Park Towerről és a Steinway Buildingről, és szerintem megéri rászánni azt a pár percet, amíg a videóban körbevezetnek bennük. Egészen különleges építészeti különlegesség mindkettő.
A Central Park Tower a világ legmagasabb lakóépülete (472m), benne a világ legdrágább és legmagasabban fekvő lakásával, a Steinway pedig a világ legkarcsúbb felhőkarcolója, amit egy zsebkendőnyi, mindössze 32x61 négyzetméteres telekre húztak fel (435 m magasra).
A világ legdrágább és legmagasabb lakása a Central Park Towerben 250 millió dollárért:
A Steinway Tower pedig a Steinway zongorákat készítő családi épület helyén áll egy ijesztően kicsi telken, és formájában, valamint belsőépítési megoldásaiban is felidézi az örökségét:
#Donate!
Ez meg itt a “meghívhatsz egy kávéra” részleg.
A hírlevél nektek készül lelkesedésből, exkluzív dolgokkal is, és egy csomó minden előbb is kerül ide, mint a Facebookra. Ha pedig esetleg úgy gondolod, hogy a regényírásomat vagy ezt a fajta kreatív munkát, mint a hírlevél támogatod azzal, hogy meghívsz egy kávéra, borra, akkor ezt itt lehet megtenni:
https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=V5XJTM3PZ8UKG
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett, ajánld másoknak is, vagy csak oszd meg, pl. sci-fi releváns FB-csoportokban, hogy terjedjen a híre.;)