Markovics Botond hírlevele #5 (2024. január-2)
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
#ESEMÉNY | Találkozz Moskát Anitával és Markovics Botonddal január 25-én
A SZÓKÖZ – a Három Szerb Kávéház irodalom- és olvasásnépszerűsítő eseménysorozatának január 25-ei 19 órától kezdődő estjén (ingyenesen látogatható) Moskát Anita és én leszünk a vendégek, és Juhász Tibor író, költő és szerkesztő fog bennünket kérdezni a regényeinkről.
Anitával hivatalosan csak nagyon ritkán szoktunk közösen szerepelni ilyen beszélgetéseken, szóval, ez majdhogynem exkluzív, kivételes alkalom lesz - ezúttal valószínűleg Borsó kutyánk nélkül - hogy ne lopja el a showt.
Gyertek el, szerintünk jó lesz!:)
Az esemény linkje a részletekkel: https://www.facebook.com/events/1434875097111382
#Felfalt kozmosz olvasói visszajelzések
A Felfalt kozmosz tavaly ősszel jelent meg, de mi történt azóta?
A moly.hu könyves közösségi oldalon már elérte a 100 értékelést, ami azért is nagy szó, mert közületek csak egy kis százalék használja aktívan a könyves közösségi oldalt. Egyébként, használjátok! A science fiction irodalomnak tényleg nagy szüksége van arra, hogy láthatóak legyenek az olvasói. Másrészt, adatbázisnak, saját olvasási statisztika vezetésére is nagyon jól használható, plusz még hasonló érdeklődéső ismerősöket is lehet találni.
Az pedig pláne hatalmas megtiszteltetés, hogy a moly.hu hard sci-fi Top10 listáján csodálatos könyvek és kedvenceim közé fért fel az eddigi visszajelzések alapján: Andy Weir, Adrian Tchaikovsky, Dan Simmons Hyperionja és Michael Crichton Jurassic Parkja között igen előkelő helyen áll a Felfalt kozmosz - na meg a Xeno is.
Az “angol moly-on”, a goodreadsen pedig jelenleg 4,81-as átlaggal szerepel.
Ezek persze csak puszta számok, egyáltalán nem ettől lesz egy regény jó vagy rossz, hiszen ahány olvasó, annyiféle ízlés, és ahány téma, annyiféle olvasó, mindenkit más és más mozgat meg jobban vagy kevésbé.
A Felfalt kozmosz láthatóan már most egészen sokatokat megtalált a történetével, karaktereivel, hangulatával, aminek azért is örülök, mert ezt a regényt most kifejezetten nagyon nehéz volt megírni, főleg a nagy időugrások miatt, ami nagyon bonyolult és kockázatos dramaturgiai megoldás is volt, és közben csak reméltem, hogy átjön az a kötődés, amit én is éreztem a főszereplő testvérek és életük irányában.
#Ha a Vissza a jövőbent ma mutatnák be, Marty 1994-be utazna vissza
1994-be? Na, de az nem is olyan rég volt!
A Vissza a jövőbe 1955-je tényleg egy más világnak tűnt 1985-ből, míg 1994...
Vagy lehet, hogy 1994 is egy teljesen másik világ volt?
Hogy valójában mi is történt 1994-ben, azt kigyűjtöttem egy blogbejegyzésbe, amit a link alatt elolvashattok. Ízelítőként lesz szó az internet hajnaláról, mobiltelefonokról, híres mozibemutatókról, a faxolásról, már ez még mond bárkinek is valamit. És a Jóbarátok (Friends) is ezévben indult.:)
http://www.brandonhackett.hu/2024/01/ha-ma-mutatnak-be-vissza-jovobent-marty.html
#Ajánlók:
For All Mankind 4. évad (Apple tv)
Véget ért az alternatív űrkolonizálós Apple tv-s sci-fi sorozat 4. évada is, ami már 2003-ba vezet, ahol a virágzó Mars kolónia elég komoly világpolitikai feszültség középpontjába kerül.
Imádom ezt a sorozatot, számomra az utóbbi sok év legjobb science fictionje,elképesztő, hogy 1969-től milyen utat járt be technológiában, karakterívek és űrkutatás terén egyaránt. A 3. évad szórakoztató, de kicsit gyengébb sztorija után szerintem ez a 4. évad az eddigi legjobb, itt egyszerűen tökéletesen simult egymásba a személyes dráma az űrbéli krízisekkel, politikai eseményekkel. Eközben az előző évadokban építgetett karakterek közül még a legkevésbé érdekesek is beértek, és félelmetesen torokszorító pillanatokat szállított szinte minden jelenet, közben az új karakterek is nagyon szépen megtalálták a helyüket.
Tökéletes science fiction, közben óda a technológiai fejlődéshez, az űrkutatáshoz azzal az üzenettel, hogy lehet szebb a jövőnk, még ha nehézségekkel teli is.
Szerintem nincs ennél jobb sci-fi sorozat mostanság.
Yellowjackets - Túlélőjátszma (Showtime / Netflix)
Nemrég került fel a Netflixre ez a 2021-ben indult, már két évadnál tartó sorozat első évada. Egy középiskolai lány-focicsapat repülőgépe lezuhan a semmi közepén, és a sorozat részben a túlélők kálváriáját mutatja be, ahogy 19 hónapon át próbálnak túlélni a vadonban, ami azonban egészen extrém és brutális módon formálja át a csapat tagjait. Viszont mindezt megkavarja a sorozat egy egészen izgalmas párhuzamos szerkezettel, mert ugyanakkor a kb. 30 évvel később néhány túlélő, immár felnőtt, traumákkal teli énjét követjük nyomon, akik titkolják a múltban történteket, de most elkezdenek gyanús események történni körülöttük.
Jó, feszült sorozat, szimpatikus karakterekkel, izgalmas rejtélyfaktorral és horror elemekkel, egy kis Lost-, egy kis Legyek ura-beütéssel, na meg az alább következő film/megtörtént esemény ajánlóm eseményeinek tagadhatatlan ihletmerítésével.
A hó társadalma - Society of the Snow (Netflix)
Szintén Netflixen nézhető J. A. Bayona megrázó filmje, ami az előbb emlegetett Yellowjackets alapsztorijának magját is ihlette. A film megtörtént esetet dolgoz fel, az 1972-es uruguay-i rögbicsapat repülgépének katasztrófáját. A gép lezuhan az Andokban, és a túlélőkre borzalmas körülmények között, 72 nap után találnak csak rá. Ezt a 72 napot, a túlélés borzalmait dolgozza fel a film a történtek nyers valóságában. Nem könnyű mozi, de szerintem fontos és kihagyhatatlan.
Bónuszként, itt egy remek beszélgetés angolul tudóknak a szintén remek Script apart podkasztban Bayonával a film és a sztori kapcsán.
Leave the World Behind (Netflix, 2023)
Ez a film simán rajta lett volna a 2023-as toplistámon, ha tavaly év végén nézem. Nagyon erős atmoszférájú, egyedien megkomponált jelenetekkel teli apokaliptikus mozi Sam Esmailtól, a Mr. Robot alkotójától Ethan Hawke-kal, Julia Robertsszel, Mahersala Alival és Kevin Baconnel. Akkor jársz a legjobban, ha még trailer sem nézel hozzá. (Megosztó a film, globális megfejtéseket ne várj, kamaradráma szerintem zseniális utolsó jelenettel, de biztos vagyok benne, hogy nem mindenkinek tetszik. Nekem nagyon bejött.)
#Érdekes
Űrlifttel a Space 220 űrállomás-étterembe:
A Disneyland talán egyik legérdekesebb ötlete az alábbi űrállomás étterem látványosság. Űrlifttel lehet felmenni Floridából (nagyon menő szimuláció), majd az étteremben végig szuper látvány tárul elénk az űrből nézve Földre.
A többit a videóban - én többször is megnéztem:
Az Enterprise űrhajók evolúciója:
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is!