Markovics Botond hírlevele #4 | 2024. január
Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
Science fictionben és jó könyvekben gazdag 2024-et kívánok mindenkinek!
Alig két hónapra vagyunk a Dűne 2. részének bemutatójától (legyünk optimisták, hogy most már tényleg nincs több tologatás!), és kicsit több mint négy hónapra másik kedvencem, a Mad Max: A harag útja előzményfilmje, a Furiosa előtt. Eközben lesz idén új Alien film (Az első két Alien mozi között játszódik), új Majmok bolygója mozi és Alex Garlandtól egy disztópikus sci-fi is, hogy csak az általam legjobban várt címeket emeljem ki.
#Mi történik 2024-ben a science fiction szerint
Visszatérő hobbim, hogy kigyűjtöm, milyen történetek játszódnak az új évben, hogyan képzelték el azt a science fiction írók. Van itt minden, atomháború, széthulló társadalom, disztópia, halhatatlanok, időutazók, űrháború idegenekkel, és egészen híres sci-fi alkotások is a friss blogbejegyzésemben:
http://www.brandonhackett.hu/2024/01/2024-science-fiction-szerint.html
(Ha eszedbe jut valami, ami kimaradt, írd meg kommentben!)
#Év végi sajtókörkép
Az Élet és irodalom egyik év végi számának Ex Libris rovatában H. Nagy Péter négy fantasztikus regényről írt, az Irha és bőr, a Termőtestek és Az utolsó tanú mellett a frissen megjelent Felfalt kozmoszról.
Itt online is elolvasható: https://www.es.hu/cikk/2023-12-15/h-nagy-peter/ex-libris.html
A Felfalt kozmosz az Index év végi könyvajánlójában: https://index.hu/kultur/2023/12/27/karacsony-konyvek-irodalom-2023-valogatas
“Markovics Botond eddigi talán legkomplexebb regényét írta meg, és ennek nemcsak a sci-fi-rajongók örülhetnek, hanem azok is, akiknek van elég bátorságuk ahhoz, hogy elképzeljék azt, hogy az élet talán másképpen lehet és van, ahogyan azt az évezredek alatt hisszük, elhittük, gondoljuk.”
A SzubZsáner decemberi adásának vendégeként a Felfalt kozmosz volt a központi téma, Mogyorosi Istvánnal beszélgettünk többek közt a történetbeli zöld forradalomról és következményeiről, a modern disztópiákról, az öröklétről, a Szupraverzumról, valamint a mű központi témájáról, a szabad akaratról.
(A műsor második fele erősen spoileres, a regény tartalmáról és cselekményéről folyik a részletes diskurzus!)
#A Threadsen is
December közepétől Európában is elérhető a Threads, a Meta (Facebook/Instagram) ellen-Twitter/X-e. Nekem a twitter teljesen kimaradt, egy idő után meg már nem éreztem úgy, hogy regisztrálni szeretnék, így a Threadsre első lendülettel egy óvodás lelkesedésével ugrottam rá. Hiszen végre valami, aminél nem vagyok lemaradva.
Itt megtalálható vagyok a rövidebb, néha személyesebb posztokkal, pl. év végi, rövid listákkal és hasonlókkal: https://www.threads.net/@markovicsbotond
#2023-as év végi összegző
Év végi, év eleji, hagyományos blogbejegyzés, avagy milyen volt számomra 2023, mit várok 2024-től, mikor lesz új regény, meg ilyenek:
http://www.brandonhackett.hu/2024/01/2023-as-evertekelo.html
#Az első könyvem
Még 2023 év végén a Facebook oldalamon megemlékeztem a legelső könyvről, amit életemben olvastam, és sokan szintén csatlakoztatok a saját első élmény megosztásával.
Ez a könyv nekem Nemere István Kalózok az űrben című regénye volt (a mesés dolgokat persze leszámítva). Azt hiszem, 8 évesen kaphattam karácsonyra, előtte csak képregényeket olvastam, de azokból ekkor már nagyon sokat…
Bővebben a Facebookon: http://tinyurl.com/yc2ju7tp
#Melyik regényedet olvassam?
Ha már régóta olvasod a könyveimet, ez az időnként frissített bejegyzés valószínűleg nem Neked szól. Ha viszont még nem olvastál tőlem semmit, vagy csak nem mindent, és érdekel, hogy melyik szólhat a leginkább neked, akkor hasznos lehet:
http://www.brandonhackett.hu/2018/10/melyik-hackett-regenyt-olvassam.html#more
#Könyvolvasgatás:
Korábbi hírlevelekben már emlegettem David Gemmellt, miután elolvastam egyik legismertebb regényét, a Legendát, ami annyira tetszett, hogy ezzel a lendülettel meg is rendeltem a Delta Vision kiadótól a Rigante-ciklus mind a 4 regényét. Már olvasom az elsőt, ami eddig szintén nagyon bejön, szóval, nagyon ajánlom, ha szereted a fantasyt is,azon belül is az epikus hőstörténeteket. Én eddig nem tudtam, hogy ennyire szeretem.:) PErsze, ehhez kell Gemmell is.
Idén jóval többet tervezek olvasni, ráadásul 2023-ban beszereztem egy csomó Alastair Reynolds és Peter F. Hamilton regényt angolul, és ezek nagyját nagyon szeretném elfogyasztani. Van itt két Jelenések tere regény és egy távoli jövős-űrkalózos Reynoldstól, Hamiltontól pedig a 3600 oldalas híres első űropera-trilógia monstrumja, a Night’s Dawn. Ehhez azonban okosabb időmenedzsmentre lesz szükségem, mint tavaly, mert egyik sem vékony kötet, plusz angolul lassabban is olvasok, mint magyarul.
#Érdekes | Mi történne, ha az Uránusz összeütközne a Földdel?
A ‘What if’ youtube videosorozat mindig érdekes témákat mutat be. Ez a 6 perces videó arról szól, hogy mi történne, ha az Uránusz bolygó letérne a pályájáról, és a Föld felé tartana. Látványos képsorok, a globális megsemmisülés víziója, kényelmesen, a fotel biztonságából.:)
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a hírlevél, ajánld másoknak is!
Ha nem vagy még feliratkozva, itt megteheted: