Sziasztok!
Ez itt Markovics Botond science fiction író hírlevele.
Először is: technikai okok miatt egy változás, a korábbi levlista alkalmazás helyett áttértem a substackre. Ha az előző két hírlevél nem jutott el hozzád (mert a spam mappádban landolt), akkor részben sejted, miért. Meg egyébként is, a substack mindenben rugalmasabb.
Az elmúlt egy hónapban túl sok mindent csináltam, csak egyet nem. Nem írtam. Helyette viszont rengeteget dolgoztam a Felfalt kozmosz és az angol Eldobható testek megjelenése kapcsán, mert ez ráadásul egy duplán sűrű időszak a két könyv miatt.
És közben ott vár a nyár végén félbehagyott új regény, az új főszereplőket, Juliát és Yist egy elég csúnya helyzetben hagytam magukra, ráadásul egyikükre még durvább események várnak, mert hamarosan egy idegen elme neuronhálózatára próbálják majd rákötni. Jó lenne végre újra visszatérni a történetbe, de most még sajnos egyszerűen nincs rá energiám sem. Azonban hamarosan.:)
#Interjú a Népszavában
Egy interjú jelent meg nemrég a nyomtatott Népszava irodalmi mellékletében, a Nyitott mondatban, ami már online is olvasható. Aki kérdezett: Gaborják Ádám.
“El lehet úgy képzelni a science fictiont, hogy a jövőben játszódik, és valami jövőbeli problémáról – például szupraverzumokról meg univerzumokról – beszél. Ezek önmagukban nagyon izgalmas, tudományos témák. Azonban mint a legtöbb science fiction, az én történeteim is sok ponton reflektálnak a jelenkori világra. Itt élek Magyarországon, 2023-ban, aggódva figyelem a világpolitikai helyzetet, és ezektől nem tudok írás közben elvonatkoztatni.”
Link: https://nepszava.hu/3213264_jovobeli-otthonunk-markovics-botonddal-a-csillagos-egboltrol
#Az Eldobható testek már angolul is olvasható
És megtörtént. Három részre bontva megjelent az Eldobható testek (trilógia) angol nyelven, Disposable Bodies címen az Amazon Kindle store-jában.
Fura érzés, hogy hirtelen a világ bármely táján bárki, aki ért angolul, egy kattintással hozzájuthat a regényhez. Az még furább érzés, hogy 20 évnyi írói pályafutás után az amerikai/világpiacon újra teljesen kezdő szerzőnek érezhetem magam, aki bizonytalanul tekinget jobbra-balra, hogy most akkor hol is vannak, lesznek a jövőbeli olvasóim?
És Magyarországról minden sokkal nehezebb. Egy magyar olvasó, ha véletlenül meg akarná venni az angol Eldobható testeket, 27%-kal többet kell fizetnie, mert hát nálunk van ÁFA, az USA-ban meg nincs. Az, hogy ez a könyv meg tudott jelenni angol nyelven, elsőként egy sokmillió forintos fordítási költséget jelentett, na egy amerikai írónak ilyen befektetéssel sem kell vesződni. Az egyetlen előnyöm az a 20 évnyi írói múlt, plusz az, hogy a könyv itthon már rengeteg pozitív visszajelzést kapott.
Hogy mire elég ez, az majd idővel kiderül, én azzal is boldog lennék, ha egyszer a befektetett pénzt, energiát visszahozná.:)
Itt az Amazon link, ha esetleg van külföldi ismerősötök, aki szereti a sci-fit:
https://www.amazon.com/gp/product/B0CLJ1S6FH
Ez pedig a Goodreads könyves közösségi oldal linkje: https://www.goodreads.com/series/380247-disposable-bodies
A Goodreads és az Amazon azért is fontos, mert ebben az értékelésmániás világban akkor van esély egyáltalán arra, hogy észrevegyék a könyvet, ha már sokan mások észrevették, értékelték.
Ez pedig egy ördögi kör. Ebben akár nagyon sokat is tudtok segíteni, ha van bármelyik helyen profilotok. Ti már talán olvastátok, szerettétek a magyar változatot, ez esetben, ha tehetitek, kérlek, csillagozzátok. Vagy akár írjatok róla pár sort, mert minden egyes vélemény behúzhat akár egy új olvasót.
#Agave könyvklub
A novemberi Agave könyvklub témája Edward Ashton Mickey7 című sci-fi regénye, plusz én leszek a meghívott vendég, úgyhogy jól kibeszéljük a testklónozós témát. A könyvből egyébként jövőre érkezik a mozifilm adaptáció is Robert Pattinson főszereplésével. Olvassatok velünk, és mondjátok el Ti is, hogy tetszett a könyv. (Hónap utolsó napján fog kikerülni a beszélgetés az Agave rajongói központ Facebook csoportjába.)
A Könyvklub Akció keretében pedig nem csak a közös könyvet lehet megvenni, hanem többek közt az Eldobható testek is beszerezhető 30% kedvezménnyel további izgalmas sci-fikkel együtt: https://agavekonyvek.hu/konyvlista/konyvklub-akcio-november
#Smoking barrels-kritika a Felfalt kozmoszról
"Rendkívül elgondolkodtató alkotás, hiszen, miközben viharos gyorsasággal zajlanak az események, rengeteg időnk van arra, hogy nagyon fontos erkölcsi kérdéseken töprengjünk. Érdekes utazás ez az univerzumban, amelyben megvan minden, ami egy jó könyvhöz kell."
A Smoking Barrelsen Baráth Zsuzsanna írása a Felfalt kozmoszról.
https://smokingbarrels.blog.hu/2023/10/23/konyvkritika_markovics_botond_felfalt_kozmosz
#Meghívhatsz egy virtuális kávéra
Tényleg szereted a kávét? Tényleg.:)
Mire jó ez? Arra, hogy ha szereted a regényeimet, és ha esetleg a könyvek elolvasása, megvásárlása mellett is támogatnád a kreatív munkámat időnként pl. egy alkalmankénti “virtuális kávémeghívással”, akkor legyen erre is lehetőség. Erre akkor jöttem rá, amikor pár éve valaki megkérdezte, hogy hogyan tudna ilyesmit megtenni valamilyen formában.
És hol lehet megtenni? Itt: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=V5XJTM3PZ8UKG
Maga ez a link egyébként már évek óta létezik, csak sosem osztottam még meg, és ezúton is köszönöm azoknak, akik így is éltek vele. Viszont ez továbbra is csak egy lehetőség, a legfontosabb azonban az, hogy olvassátok, amiket írok, és így tudunk osztozni ezekben a történetekben, fantáziavilágokban, a science fiction szeretetében és a jövő iránti örök kíváncsiságban.
#Booktuber beszélgetés
Amelyből az is kiderül, melyik volt életem első elolvasott könyve.
Nemrég Booksflyingeszti meghívására volt egy élő youtube beszélgetés a Felfalt kozmoszról, meg úgy általában a science fictionről, írásról, aminek itt a visszanézhető felvétele:
#A Felfalt kozmosz első két hónapja
A Felfalt kozmosz most már több mint két hónapja kapható, köszönöm, hogy már az elején ilyen sokan kíváncsiak voltatok Emily, Kaito és Diali történetére.
Ha még csak tervezed megszerezni, alább pár link:
Agave kiadó webshop: https://agavekonyvek.hu/konyv/science-fiction/felfalt-kozmosz/
E-könyv: https://dibook.hu/konyv/felfalt-kozmosz
Book24: https://tinyurl.com/mu76favu
Bookline: https://tinyurl.com/2curzmp5
Lira: https://tinyurl.com/22s9se7v
És a könyves közösségi oldalak, ahol lehet értékelgetni, véleményeket olvasgatni:
Moly.hu link: https://moly.hu/konyvek/markovics-botond-felfalt-kozmosz
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/179993405-felfalt-kozmosz
#Könyv- és filmajánlók:
For All Mankind (Apple tv, sorozat)
Kedvenc sci-fi sorozatom november 10-én, pénteken érkezik a 4. évaddal. Alternatív történelmes űrhajós scifi: amikor az oroszok lépnek elsőként a Holdra, az űrverseny tovább robog a maga fékezhetetlen módján, a negyedik évadban pedig a 2000-es évekhez érünk el, és megkezdődik az űrbányászat.
Ha nem tudod, mi ez, akkor ajánlom a két évvel ezelőtti blogbejegyzésemet még az első évadról: http://www.brandonhackett.hu/2021/02/ajanlo-for-all-mankind-avagy-houston.html
Alastair Reynolds: Pushing Ice (sci-fi regény - angol nyelvű)
Amikor az Alexandra, majd a Delta Vision elkezdte Alastair Reynolds regényeit magyarul is kiadni, leálltam a kötetek angol eredetiben való olvasásával. És milyen rosszul tettem. Mert egy félbemaradt Jelenések tere sorozatig, és udvariasan is csak döcögős életműkiadásig jutottunk csak.
Úgyhogy be is szereztem tavasszal néhány Reynolds-regényt, plusz leveszem a polcról a régebbieket is lassan.
A Pushing Ice egy 2007-es önálló regény, amelyben egy száz fős jégbányász hajó, a Rockhopper dolgozik valahol a Naprendszerben, amikor is a Szaturnusz egyik holdja, a Janus furcsa dolgokat kezd művelni,majd letér a pályájáról, és gyorsulva kifelé halad a Naprendszerből. Egyedül a Rockhoppernek van esélye utolérni, és közelebbről szemügyre venni, mielőtt túl nagy sebességre gyorsulna.
És innen valami egészen hatalmas távlatokat jár be a regény, van két nagyon izgalmas, és egymást velejéig meggyűlölő női főhős, egy több frakciókra szakadó bányászlegénység, az Arthur C. Clarke- klasszikus Randevú a Rámávalt idéző idegen objektum, idegenek, és egy többször alapjaiban megváltozó, egyre nagyobb ívű hard-SF történet. Nekem nagyon tetszett, kár, hogy nem látok érdemi esélyt rá, hogy a következő 10 évben megjelenne magyarul.:(
Ha még nem olvastatok Reynoldstól, a Jelenések tere és a Napok háza még kapható itt-ott, valamint a Delta Visionnél megjelent egy önálló trilógiája is. (A néhai SFmag-on rengeteg Reynolds-regényről írtunk ismertetőket, itt lehet böngészni közülük: https://sfmag.hu/tag/alastair-reynolds/
#Érdekes | közeli csillagok a science fictionökben
Találtam nemrég egy egészen minőségi videót, ami térben helyezi el a Star Trek, Dűne és mg néhány ismertebb sci-fi világ bolygóit, amelyek a Földhöz viszonylag közeli csillagok körül keringenek: Avatar, Alien, Hail Mary-küldetés. (Sőt, az is kiderül, hogy a Felfalt kozmoszból a Tanzer bolygó ugyanazon csillag körül kering, mint a Babylon 5 űrállomás - Epsilon Eridani csillag.)
Köszönöm a figyelmet! Jó olvasást!
Köszönöm, működik!